Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2004


Rusko: Irák plánoval útoky na USA

Petra Procházková

Ruský prezident Vladimir Putin včera (18. 06. 2004 - pozn. red. CS-magazínu) doslova šokoval novináře, když v kazašské metropoli Astani sdělil, že ruské tajné služby byly informovány o přípravách Iráku na teroristické útoky proti USA. Podle Putina se k podobným údajům dostali ruští špioni několikrát po 11. září 2001 a ještě před loňským zásahem Američanů v Iráku. Prezident Putin také uvedl, že útoky měly směřovat na vojenské a civilní cíle přímo na území USA či na americké objekty v jiných zemích.

Rusko od počátku války v Iráku vystupuje proti invazi a přiklánělo se vždy k pozici Francie a Německa, které ostře proti válce vystupovaly. Moskva také doposud nikdy veřejně neprohlásila, že by věděla o tom, že Saddámův režim byl spojen s teroristy či přímo s teroristickou sítí Al Kajda. "Jedna věc je informace, že Saddámův režim připravoval teroristické útoky, ale my jsme neměli údaje o tom, že se na nějakých teroristických činech podílel," zdůraznil Putin. Potvrdil, že veškeré podrobné zprávy byly předány "americkým kolegům".

"Prezident USA Bush... osobně poděkoval vedení jedné z ruských tajných služeb za získané informace, které pokládal za mimořádně důležité," prohlásila ruská hlava státu. Mezi novináři vyvolaly výroky Putina vzrušení a někteří je pochopili jako změnu původního postoje Ruska vůči irácké vojenské operaci. Putin však vzápětí prohlásil: "Náš postoj se nezměnil. Skutečně jsme informovali americké kolegy. Na druhé straně se domníváme, že existují určité způsoby použití síly v mezinárodním měřítku podléhající mezinárodnímu právu. Tyto procedury byly v daném případě opomenuty." Putin se vyhnul odpovědi na otázku jednoho z novinářů, zda není možné přece jen americkou operaci v Iráku pokládat vzhledem k informacím o přípravách útoků za akt nutné obrany státu. "Nevím, to je jiné téma...," prohlásil.

Putinova pomoc Bushovi

Podle pozorovatelů může být Putinovo prohlášení vyvoláno zprávou nezávislé americké komise vyšetřující útoky z 11. září, podle které neexistují nesporné důkazy o spoluúčasti Bagdádu na těchto akcích a o jeho spojení s Al Kajdou. Bush ale trvá na tom, že i když Saddám nebyl zapleten do událostí z 11. září, jeho spojení s Al Kajdou existovalo. V Astani podpořil jeho tvrzení i Putin. Proto se někteří analytici přiklánějí k tomu, že načasování nečekaného prohlášení ruského prezidenta souvisí se snahou podpořit Bushe, ale při tom neustoupit od negativního postoje k válce v Iráku jako takové.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky