Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2004


Izraelská firma vyvíjí radar, jehož uživatelé uvidí i to, co je za zdí

Izraelci vyvíjejí radar, pomocí něhož bude možné vidět skrz zeď. Tuto revoluční technologii by mohli využívat nejen vojáci, ale i záchranáři při zemětřeseních či požárech, informoval izraelský deník Haarec.

Mnoho vojáků umírá v Izraeli při pouličních bojích jen proto, že nevidí ostřelovače schovávající se za zdmi domů. Řešení jim nyní nabízí společnost Camero, jejíž radar založený na UWB-technologii (tzv. technologie ultraširokého pásma) dokáže popsat to, co se děje za zdmi. Výsledkem jsou obrázky s poměrně vysokým rozlišením, které lze pořídit až do vzdálenosti dvaceti metrů.

"Když má být zachráněn člověk z hroutící se budovy nebo při požáru, hlavní je čas. Záchranáři vydávají často obrovské úsilí a riskují životy, i když není jisté, jestli jsou za zdmi ještě živí lidé," vysvětluje výhody nového radaru šéf Camera Aharon Aharon. Zařízení, které by mělo být k dispozici asi za rok a půl, dokáže pracovat i v budově, jejíž zdi jsou vyztuženy ocelí. Rádiové vlny jsou přitom obvykle v blízkosti kovů nefunkční.

Až se nové zařízení objeví na trhu, může se firma Camero těšit na obrovské zisky - zákazníci jsou již dnes připraveni zaplatit desítky tisíc dolarů.

(rok)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky