Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2004


Vědci plánují stavbu výtahu do vesmíru

V hlavním městě USA začala mezinárodní konference o možnostech výstavby "výtahu do vesmíru". Podstata projektu spočívá v tom, že se má ze Země do nejbližšího vesmírného prostoru spustit jakési lano. Jeden jeho konec bude na Zemi pevně uchycen, zatímco druhý bude "vlát" do kosmu. Po laně by jezdily speciální výtahy poháněné elektřinou. Tu mají vyrábět laserové paprsky. Plán počítá s tím, že výtah bude na oběžnou dráhu vynášet náklad i kosmonauty. Ti by se tudy také mohli vracet zpět.

Vědci chtějí lano vytvořit ze superpevných uhlíkatých vláken. Ta jsou až desettisíckrát tenčí než lidský vlas a přitom více jak tisíckrát pevnější než ocel. Z nich se má utkat asi metr široký pás tenčí než papír. Dolní konec pásu hodlají experti upevnit na speciální plovoucí platformu v Tichém oceánu poblíž Ekvádoru. Druhý konec s protizávažím plánují vystřelit raketou do kosmu. Takto rozvinuté lano by zůstalo "viset" napnuté do vesmíru díky odstředivé síle vycházející z rotace Země. Pás by ovšem musel být přibližně sto tisíc kilometrů dlouhý.

Vědci doufají, že lano odstraní problém vesmírných lodí, které při příliš rychlém návratu do zemské atmosféry někdy představují pro svou posádku smrtelné nebezpečí. Naposledy na něj doplatili astronauti z raketoplánu Columbia.

(čtk)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky