Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2004


Cheney si 11. září myslel, že stíhačky sestřelily dva letouny

Milan Vodička

Byl to klasický případ chaosu, jaký vypukne vždy v prvních minutách války. Ostatně, válka opravdu začínala tentokrát s terorismem. Viceprezident Dick Cheney se skrýval v bunkru pod Bílým domem a vydával rozkazy, které nikdo neposlouchal. Bylo to svolení pro piloty stíhaček, že mohou sestřelovat civilní letouny. K pilotům se však toto svolení nikdy nedostalo. Cheney ale věřil, že ano. A myslel si, že piloti už sestřelili dva dopravní stroje. Tak se asi zrodila pověst o tom, že Američané sami sestřelili čtvrtý unesený letoun nad Pensylvánií, která obletěla svět a měla velmi tuhý kořínek. Ve skutečnosti se Cheneyho rozkazy k pilotům dostaly až poté, co se letoun zřítil k zemi po zápase unesených a únosců.

Vyplynulo to ze zjištění komise vyšetřující 11. září 2001, která včera na veřejném slyšení probírala dění osudného dne. Ze záznamů a svědectví rovněž plyne, že Cheney instruoval piloty na základě příkazu George Bushe. Ten byl v okamžiku útoku na návštěvě školy na Floridě a Cheney se s ním telefonicky spojil, aby ho požádal o rozkazy. Bush rozhodl, že unesené letouny, které budou představovat ohrožení, mají být sestřeleny.

Celkově však byla obrana Spojených států, jak vyplývá ze svědectví a zvukových záznamů, ve stavu opravdového chaosu a „katastrofálně nepřipravena“. Nikdo nic takového nečekal a země na to nebyla připravena. Včetně jejích vůdců: George Bush řekl, že si myslel, že do mrakodrapu narazil pilot malého letadla a že to bylo způsobeno pilotovou chybou. Cheney se zase divil: „Jak, sakra, vůbec mohl narazit do Světového obchodního centra?“ Jenže pak uviděl, že přilétá druhý letoun.

Vojenští piloti neměli šanci zasáhnout, protože než únosci narazili do obou mrakodrapů, nikdo netušil, co se opravdu děje. Otázka podle komise ale zní, zda šlo odvrátit zásah Pentagonu.

„V ten den jsme bojovali s mnoha duchy,“ řekl předseda sboru náčelníků štábů generál Richard Meyers. Vysvětlil to tím, že přicházela falešná hlášení o bombových útocích, která vyvolala zmatek a zatemnila situaci. Předpisy v té chvíli nebyly k ničemu. S možností únosu letadel se samozřejmě počítalo, ale nikdo nebyl připraven na to, že je teroristé použijí jako živé střely.

„Všechny plány, které ráno 11. září existovaly, byly v každém ohledu nevhodné pro to, co se mělo stát,“ uvádí předběžná komise pro vyšetřování 11. září. „Celá situace potom vyústila v panickou snahu vytvořit improvizovanou obranu důstojníky, kteří něčemu podobnému dosud nikdy nečelili a nebyli pro to ani vycvičeni,“ uvádí se rovněž ve zprávě.

Včerejší zpráva (ze 17. června 2004 - pozn. red. CS-magazínu) byla třetí, kterou komise zveřejnila v posledních dnech. V nich uvedla, že Al-Kajda chystala původně útok deseti letadly a o rok dřív a že není důkaz o spojení Iráku a teroristů. Komise hovořila s desítkami vysoce postavených lidí včetně prezidenta George Bushe. Souhrnná závěrečná zpráva skupiny deseti demokratů a republikánů bude vydána koncem července.

(MFDNES)Zpátky