Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2004


Vnitro "mění" Kinskému občanství.

Martin Zeman

Ministerstvo vnitra vydalo dva dokumenty - v jednom potvrzuje Kinského občanství, v druhém ho ruší

V kauze rozsáhlých majetkových nároků knížete Františka Oldřicha Kinského se objevila další nesrovnalost. Jedním z důkazů, kterými Kinského advokát Jaroslav Čapek u českých soudů dokládá, že jeho klientovi neměl stát po válce konfiskovat majetek, je osvědčení o jeho českém státním občanství. A platnost tohoto dokladu ministerstvo vnitra jedním dechem potvrzuje i popírá.

V dubnu 2002 potvrdil odbor všeobecné správy ministerstva vnitra, že rozhodnutí obvodního úřadu Prahy 1 o československém, a tedy následně českém státním občanství Kinského je v pořádku. "Úřad aplikoval státoobčanské právní předpisy na daný případ správně a osvědčení o státním občanství ČR vydal Františkovi Kinskému oprávněně," píše šéf odboru Václav Henych v dopise z února 2002. O dva roky později - poté, co Kinský vyhrál několik majetkových sporů - však tentýž odbor doklad o Kinského občanství náhle zpochybnil. "Osvědčení o státním občanství ČR vydané jmenovanému je nicotným aktem," píše se v novém stanovisku, které nařizuje, aby se věc rozhodovala znova, a to už nikoli na Praze 1, ale v Ústí nad Labem.

Kinského advokát Jaroslav Čapek upozornil, že to není jediná náhlá změna postoje, která se v případu během posledního roku objevila. Zmínil např. to, že loni v létě veřejně vystoupil ministr kultury Pavel Dostál s tím, že rozhodnutí ve prospěch Kinského jsou prolomením Benešových dekretů a že se poté kvůli kauze Kinský začali scházet poslanci a zvažovali, jak by se dalo vracení majetku zabránit. Několik soudů pak náhle odložilo již nařízená líčení z léta až na podzim a Kinský následně řadu svých pří prohrál.

Naposledy se tak stalo včera u chrudimského okresního soudu, kde se domáhá řady hospodářských pozemků v okolí Chrudimi. Tamní soud už rozhodoval sedm Kinského žalob, v jednom případě jeho nárok potvrdil a v šesti zamítl. Všechny tyto spory ale ještě čekají na odvolací řízení.

Jako další podivnost označil Čapek náhlý nález konfiskačního výměru na rokokový palác Kinských na pražském Staroměstském náměstí. Pražský magistrát nejprve na dotaz soudů oficiálně potvrdil, že originál dokladu ve svém archivu nemá, a tento týden (od 21. června 2004 – pozn. red. CS-magazínu) ho archivář Marek Lašťovka z ničeho nic objevil.

"Ten doklad jsem nehledal jen já, ale i protistrana. Nikde nebyl k nalezení a teď se z ničeho nic tak náhle objeví," podivil se Čapek, který kvůli tomu včera (25. června – pozn. red. CS-magazínu) podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Domnívá se totiž, že doklad někdo cíleně padělal, aby dodatečně vytvořil důkaz, že poválečné vyvlastnění potomka jednoho z nejstarších českých šlechtických rodů bylo právoplatné.

Ministr kultury Pavel Dostál ale podobné úvahy zavrhl. "V zásadě odmítám jakékoli takovéto spekulace," reagoval na dotaz LN. "Právník, který zpochybňuje listinné důkazy tím, že tvrdí, že jsou zmanipulované, zřejmě neoplývá valným právním vědomím a já ho neberu vážně. Pan Čapek je pro mne taková srandovní postava z Kanady," dodal v narážce na to, že Čapek dlouhá léta působil jako advokát na severu Ameriky.

Soud: Konfiskace byla v pořádku

Kinský podal prostřednictvím Čapka v Česku na sto padesát žalob, kterými se chce domoci rozsáhlého vyvlastněného majetku rodu. Čapek tvrdí, že Kinský nebyl Němec, a proto se na něj Benešovy dekrety nevztahovaly. Dalším argumentem je, že Františku Oldřichu Kinskému bylo v době konfiskace devět let, a nemohl být ani nacista. Odmítá i tvrzení, že s nacisty kolaboroval Kinského otec. V neposlední řadě také Čapek argumentuje tím, že konfiskace Kinského majetku buď vůbec neproběhly, nebo byly zmatečné, neúplné a neplatné.

To ale včera podle ČTK chrudimská soudkyně Vlasta Jirásková v případě dvou žalob odmítla, jelikož vady v dokumentech nepovažuje za tak závažné, aby platnost konfiskace anulovaly.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky