Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2004


Dieta podle krevních skupin

Petra Barochová

Dieta podle krevních skupin tvrdí, že pro každou skupinu je vhodný jiný jídelníček. S tímto napadem přišel americký lékař Peter D'Adamo. Ten vypozoroval, že různí jeho pacienti reagují odlišně na stejnou stravu.

Obecně lze říci, že pro každou skupinu existují tři typy potravin: vysoce prospěšné, neutrální a zakázané. Pokud víme, jakou máme krevní skupinu, stačí už jen přiřadit vhodné pokrmy a začít s dietou. Ideální je jíst pouze vysoce prospěšné jídlo.

U krevní skupiny 0 jsou pro hubnutí vhodné mořské produkty, játra, srdce, hovězí, telecí, jehněčí, zvěřina, kapusta, špenát, brokolice, losos, pstruh či štika. Dále jsou přípustné vlašské ořechy, červená paprika, fíky, švestky nebo červená paprika. Pít se může sodovka, minerálka, šípkový, lipový či mátový čaj. Rozhodně se však nesmí jíst mléčné výrobky a vejce. Vhodné je rovněž omezit konzumaci obilovin, chleba, luštěnin a fazolí.

Krevní skupině A nejvíce vyhovuje vegetariánská strava. Velmi prospěšné potraviny jsou kapr, pstruh, treska, sójové výrobky, arašídy, fazole (ale nikdy bílé!), třešně, kedluben, cibule, mrkev, špenát, kapusta či meruňky. Pít se může káva, červené víno, heřmánkový či zelený čaj. Zcela nevhodné je maso a mléčné výrobky.

Chce-li zhubnout osoba s krevní skupinou B, měla by jíst zelenou zeleninu, maso, vejce, játra, nízkotučné jogurty. Velmi prospěšné potraviny jsou i zvěřina, králík, skopové, losos či makrela. Dále je možné jíst fazole, kapustu, brambory, květák, banány, petržel, hroznové víno či blumy. K pití se doporučuje zelený či šípkový čaj, zakázány jsou minerálky.

U skupiny AB nejvíce podporují hubnutí mořské produkty, mléčné výrobky, zelená zelenina či ananas. Velmi prospěšné je jehněčí, krůtí, králičí, skopové, tuňák, hejk, štika, kozí sýry, kefír, jogurty, žitný chléb, květák, brambory, kapusta, brokolice, třešně, kiwi, grepy či angrešt. Pít by se měly zelené čaje, káva či čaje z jahodníku nebo heřmánku.

(MFDNES)Zpátky