Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2004


Česko nemůže z EU čerpat čtyři miliardy korun

Česká republika má z evropského fondu Phare dočasně pozastaveno 120 milionů eur, tedy asi 3,7 miliardy korun. Dosud se uváděla částka kolem dvou miliard korun. Potvrdilo to ministerstvo financí.

Příliv peněz se zastavil 4. srpna, po doplnění chybějících informací by však měl být do několika měsíců obnoven. ČR měla nově převzít odpovědnost za řízení celého systému fondu Phare - od vyhlášení výběrového řízení až k podpisu smluv o projektech. Bylo nutné oddělit výběr projektů, převod peněz i další finanční toky, aby nemohlo dojít ke korupci, a to se podle odborníků asi v některém případě nepovedlo.

Agentury nyní nemohou vyhlašovat výběrová řízení a žadatelé nemohou uzavírat nové projekty. Většina agentur prý o blížícím se dočasném utáhnutí kohoutku od evropských peněz věděla a snažila se smlouvy uzavřít do 4. srpna. Takové projekty budou bez problémů proplacené.

Česku podle některých zdrojů hrozí pozastavení přílivu peněz i z dalších fondů Evropské unie. Ministerstvo financí, které nyní provádí vlastní audit, to však odmítá.

(kk)

(MFDNES)Zpátky