Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2004


Komisař jak se patří

Benjamin Kuras

Premiér Gross je jediný český politik, který konečně pochopil, jak Evropská unie funguje. Bruselští úředníci a ostatní komisaři mu budou vděční, že na poslední chvíli odvolal kandidáta, který zcela jasně na funkci komisaře neměl příslušné kvalifikace. Nebyl zkrachovalý politik, znal prostředí bruselské byrokracie a domluvil se několika jazyky. Chraň pánbůh, že by tam náhodou zaslechl nebo přečetl něco, co je jinak tajemstvím byrokratů, a že by se třeba z hloupé zvědavosti začal pídit po tom, kam mizejí fondy z jeho rajónu, v tom zašmodrchaném účetnictví Komise, jemuž vrchní auditní úřad už pátý rok odmítá potvrdit správnost. Museli by pro něho vymýšlet nekonečné činnosti, aby mu na nic jiného nezbyl čas.

Přesně to udělali britskému konzervativnímu komisaři Pattenovi, který byl nasazen do rajónu pomoci zaostalým zemím a myslel si, že ho to opravňuje vědět, kolik peněz od evropského daňového poplatníka dostává třeba takový Arafat, proč a na co. Naplánovali mu tolik cest po světě, že už jim do účetnictví nikdy nenahlédne. On to už taky pochopil a ani se o to nesnaží.

Lépe na tom už je labouristický komisař Kinnock, který se na komisaře kvalifikoval tím, že vedl labouristickou stranu ke dvěma volebním porážkám. Ten byl dosazen právě na to, aby dohlédl na řízení účetnictví Komise a udělal tam pořádek poté, co muselo několik komisařů odstoupit kvůli finančním podvodům. Kinnock se mezi byrokraty svého rajonu rychle otrkal a místo propouštění defraudantů vyhodil úředníky, kteří ho na defraudace upozornili.

No a ve stejné době, kdy se na komisaře skvěle kvalifikuje Špidla, který nic neví, s nikým se nedomluví (podle redakce CS-magazínu hovoří francouzsky a německy, anglicky rozumí) a na nic se nikoho nebude ptát, Tony Blair jmenuje svého kamaráda, zkrachovalého politika Mandelsona, který musel dvakrát z vlády odstoupit pro finanční korupci. Posílá ho do Bruselu se slovy "mimořádně kvalifikovaný člověk pro tento úkol". Rozumějme, pro úkol mít se zatraceně dobře za vysoký komisařský plat a ještě vyšší diety, usínat nudou na konferencích a nekafrat byrokratům do ničeho, co by mohlo narušit jejich pokojnou funkci prošustrovávání evropských daní.

Nezačíná už vám ta Evropská unie něco připomínat?Zpátky