Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2004


Planeta patří Alláhovi

Benjamin Kuras

"Davide Blunkette, táhni do pekel, tato planeta patří Alláhovi," prohlásil jednooký, jednoruký a velkohubý poradce islámských teroristů Abu Hamzá na adresu britského ministra vnitra, který se ho loni snažil zbavit britského občanství nabytého sňatkem před deseti roky, od té doby rozvedeným.

"Do Ameriky se mně moc nechce," řekl teď, když ho britská policie zatýkala na žádost Spojených států a na jedenáct obžalob ze spoluúčasti na terorismu. Na ty jej sice mohla dávno zatknout už dávno i podle zákonů britských, ještě s přidáním trestného činu velezrady. Místo toho jej nechávala veřejně kázat nenávist k západní civilizaci a nabádat mladé britské muslimy k teroristickým akcím. V pohodě ho udržuje štědrá nezaměstnanecká podpora a sociální dávky a státem bohatě placení právníci, kteří jeho obhajobu vlečou od odvolání k odvolání. Britského daňového poplatníka už stál okolo milionu liber.

Aby se o jeho vydání Spojeným státům vůbec dalo uvažovat, ministr Blunkett musel výslovně žádat od Američanů slib, že Hamzu nepopraví, třebaže obžaloby obsahují několikanásobný trest smrti. Státy, kde přijaly zákony EU o lidských právech, totiž zakazují vydávat zločince do zemí, kde platí trest smrti. Američané tento slib nedali, a tak bude Hamza se svými právníky Británii ještě několik let vláčet po odvolacích soudech včetně evropského, který nakonec jeho vydání zakáže, takže se ho Britové nikdy nezbaví a bude je stát další miliony. Žijí totiž pořád ještě v iluzi, že jsou právním státem, který musí dodržovat procedury podle zákonů, na jejichž vytváření neměl žádný vliv. Nikoho zde nenapadá to nejjednodušší řešení Hamzu jednoduše sbalit do letadla a předat ho Američanům a teprve pak se s nějakým evropským soudem hádat, co ohrožuje britskou spravedlnost víc.

Mezitím o Hamzovi víme, že ve své londýnské mešitě - a pak při pouličních kázních před mešitou, když mu byl do ní zakázán vstup - vyškolil mezi mladými britskými občany několik usvědčených teroristických sebevrahů a další stovky jich poslal na teroristické výcviky Al Kajdy v Afghánistánu. Absolventů těchto výcviků bylo při likvidaci tálibánského režimu podle odhadu Mezinárodního Institutu pro strategická studia okolo 20.000. Asi 18.000 se jich rozuteklo do celého světa, včetně západních zemí, kde žijí na státní podpoře jako žadatelé o azyl a čekají na rozkaz k útokům.

Mezitím taky byl z BBC vyhozen komentátor Kilroy-Silk, který v jedněch novinách urazil islám tvrzením, že islámské země jsou vesměs totalitní krutovlády. Britská policie právě zakázala dva televizní dokumenty o britských muslimských gangsterech, kteří unášejí, drogují a zpracovávají na prostituci mladistvé britské dívky - programy by prý mohly vyvolat rasismus. A Evropská komise se ve zprávě o růstu antisemitismu pokusila zatajit, že devadesát procent antisemitských útoků v Evropě páchají muslimové - mohlo by to prý muslimy urazit.

Smějí se ještě tyto informace tisknout v českých novinách?Zpátky