Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2004


Obcování s komunisty

Ivan Špaček

(Sediet v jednej miestnosti a vyjednávať sú dve odlišné veci. Žijeme v krajine, kde je prezident komunista, kde sú členovia vlády komunisti a kde sú poslanci zákonodárného zboru komunisti!)

Nejsem politikem (zaplaťpánbůh), takže tohle dilema nemám. Jako papež mluvící o sexu, mohu mít názor, ovšem nemohu být expertem. Takže zde moje neautoritativní názory:

Dovedu si představit situaci kdy je do zákonodárného sboru zvolen člen

mafie. Například v Irsku sedí v parlamentu členové IRA. Pragmaticky, jako politik, se s nimi musím bavit - "sedět v jedné místnosti".

Ovšem situace v České republice je jiná. Co mám na mysli, je fakt, že komunistická strana byla prohlášena za zločineckou organizací. Ergo, členové této jsou zločinci - cosi jako situace se členy SS. Když se na politika v Německu nebo Rakousku provalí že byl esesák, je z toho veliký rozruch. Výsledkem je dobrovolná nebo vynucená rezignace. SS byla zločinecká organizace, stejně jako KSČ.

Česká politická scéna je pro mne z tohoto důvodů nepochopitelná. Jak může být organizace zároveň zločinecká a zároveň legální? Já vím, mluvilo se o "zločineckém režimu", ne specificky o KSČ. Ovšem režim BYLA KSČ! Situace mě nutí k závěru, že se jedna o další případ chytrolínství, lépe řečeno vychcanosti. Vlk se nažral a koza zůstala stejná.

Můj pohled je pohledem outsidera. Z tohoto úhlu to vypadá jako totální absurdita, na úrovni odsouzení stranických/režimních pohlavárů k smrti a tolerování parlamentní přítomnosti NSDAP. Zůstává nad tím rozum stát. Plus fakt, že komunistické pohlaváry ani neplácli přes ruku. Soudy je odmítají odsoudit, lidem to je v podstatě šumafuk.

Politik kolaborující s komunisty za těchto okolností je prostitutem nebo něčím horším. Rozhodně se nedá kvalifikovat jako pravicový - ve smyslu "pravice je antikomunistická". Jak mohu být antikomunistou spolupracující s komunisty? To je na úrovni černocha spolupracujícího s KKK! Žida, který přežil koncentrační tábor, diskutujícího politické otázky s nacisty!

Nikdo se nemůže vymlouvat, že "neví" čeho se marx-leninisté dopustili. Nikdo! Jak si tedy mohu morálně zdůvodnit jakýkoliv stupeň kooperace s komunisty?Zpátky