Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2004


Hučín na cestě do basy

Jaroslav Spurný

Bývalý disident a pozdější důstojník BIS Vladimír Hučín – pro jedny hrdina, pro druhé blázen – se kvůli své antikomunistické zarputilosti dostal za Husáka do vězení. V soukromém tažení proti levicovým extremistům pokračoval po listopadu, až si tím znepřátelil i nadřízené v BIS, a kriminál mu reálně hrozí zase. Na krku má sedm obžalob, jež nelze nazvat jinak než vykonstruované. Minulý týden (poslední v červenci, pozn. red. CS-magazínu) se za první z nich dočkal trestu: šest měsíců podmíněně.

Řekněme to jasně: Hučínův údajný delikt je směšný. Když byl v roce 2001 kvůli jiným obviněním vzat do vazby, inkasoval prý neoprávněně na nemocenské přes 7000 korun. Je celkem nedůležité rozebírat důkazy, které svědčily pro a proti – i kdyby se Hučín nakrásně provinil, přeplatek nemocenské vrátil hned po propuštění z vazby. To je ukázkový příklad, kdy státní zástupkyně a BIS mohou využít paragraf trestního zákona o tzv. narovnání: skutek je zanedbatelný, škoda odčiněna, proč tedy ještě trestat? Přerovská žalobkyně Blanka Šromová však trvala na procesu a dotáhla ho až k podmíněnému trestu. Dalších šest „zločinů“ stojí na chatrných důkazech. Ovšem pokud už se justice v Přerově rozhodla Hučína pořádně osolit, příště to klidně může být kriminál natvrdo.

Hučín často a nahlas upozorňoval na komunistickou minulost okresních policistů. Ano, představitelé BIS mají asi pravdu, že Hučín jako důstojník tajné služby měl dbát na konspiraci a nezveřejňovat názory pod svým jménem. V tom případě ho však stačilo kázeňsky potrestat – a nikoli zavřít do vazby, propustit ze služby a umanutě kriminalizovat. Hučínovi příznivci nazývají jeho proces „mstou rudé mafie“. Není jednoduché popsat, kdo Hučína likviduje: částečně za to mohou spory uvnitř BIS, částečně regionální mocní úředníci. Ale zhruba se dá říci, že Hučínovi příznivci mají pravdu.

(Respekt)Zpátky