Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2004


Největší tajemství agenta Putina

Natallia Sudlianková

Vliv magie a hvězdopravectví je v Rusku nesmírný. Společenské autority konzultují před důležitými rozhodnutími nadpozemské síly. Naftařský zbohatlík Michail Chodorkovskij si v žádném případě neměl kazit vztahy s Kremlem, neměl; rozsudek bude vynesen na podzim a bude krutý. Michaila Kasjanova nic dobrého nečekalo. Jeho letošní únorový vyhazov z čela vlády byl předpovězen už dávno: jedním z faktorů je jeho "ošklivé" příjmení. Inaugurace Vladimíra Putina musela být 7. května: pouze pak mu jeho plány vyjdou. Vladimír Žirinovskij bude dále jedním z nejpopulárnějších politiků.

Ruští astrologové nepotřebují noviny, vědí vše předem stejně jako astrologové jiných zemí. Putinova budoucnost však zůstává otázkou rozdělující hvězdopravce na dva nesmiřitelné tábory a jejich sporu se přezdívá "hostina paranoiků". Putinova minulost skrývá totiž tajemství, jež je pro odhalení jeho osudu klíčové: není znám přesný čas narození ruského prezidenta.

Dobrá konstelace

První Putinova prezidentská inaugurace měla být 5. května 2000. Byla však oddálena o dva dny. Astrologové své doporučení vysvětlili tím, že 5. května byly hvězdy pro Rusko ve velmi špatné pozici. Ale 7. května: "Je možné, že tato vláda má šanci být zapsána do tuzemské a světové historie velkými písmeny," napsal po sestavení Putinova horoskopu 10. května 2000 astrolog Anton Grigorjev.

Optimální polohu hvězd pro korunovaci popsal roku 1653 astrolog William Ramesey v knize Astrologia restaurata: "Při nástupu do funkce nebo korunovaci dej Lva jako znamení ascendentu a Slunce dej do Býka v desátém domě". Grigorjev tvrdí, že Putin při inauguraci klasickou pozici dodržel. Ale hned přidal lžíci dehtu: "Lze očekávat, že toto Putinovo období bude spjato s tragickými a smutnými událostmi, jež sice na vládu nebudou mít takový vliv, ale nadlouho zůstanou v paměti." Rusko let 2000-2004 skutečně zažilo ledacos.

Ruští politici, podnikatelé a herci tradičně silně věří předpovědím astrologů, objednávají si horoskopy a přísně je dodržují. Astrolog Roman Kedr v roce 2003 předpověděl, že příští rok bude premiér Michail Kasjanov propuštěn: "V jeho příjmení je posměch ruskému národu. Kdyby člověk s takovým příjmením vládl ve středověku, neuniklo by Rusko rozsáhlým vzpourám, vždyť staří říkali: Na co se Kasjan koukne, vše hyne (myšlen den sv. Kasjana 29. února; Kasjan je v Rusku nejneoblíbenější svatý). Gennadij Selezňov, bývalý předseda ruské dumy, přenesl datum zahájení práce parlamentu z 1. září 1997 na druhého, neboť mu astrologové řekli, že 1. září, den zatmění slunce, je velmi špatné znamení a může to vést k předčasnému rozpuštění sněmovny.

Vše je ve hvězdách

"Prakticky všichni klíčoví politici používají horoskopy. Člověk, jenž vládne, už totiž nepatří jen sobě, stává se tak trochu posedlým. Vyjadřuje živelnou vůli mas, dech času atd.," říká astrolog Pavel Sviridov a dodává: "Podle statistiky věří horoskopům a předpovědím 17 - 22 procent Rusů, 33 - 35 procent si myslí, že něco na tom je". Politici využívají toho, že lidé věří či chtějí věřit tajuplnu.

Na konci minulého století se všichni pokoušeli přeložit větu legendárního ruského proroka Vasilije Němčina: "Přijde trpaslík s černou tváří!" Hlavním "dešifrovačem" byl astrolog Jelcinova klanu Pavel Globa, tajemný bradatý brunet s planoucíma černýma očima. Nejdříve tvrdil, že trpaslíkem je Viktor Černomyrdin (příjmení se překládá jako "černý obličej"). Pak přišlo vysvětlení, že to je Putin, člověk z tajných služeb, protože jeho obličej je zastřen tajemstvím a "trpaslík" znamená malý vzrůst nebo nenápadnost typického agenta. Ale čas jeho narození není zatím přesně znám. Proto představitelé jedné skupiny astrologů už od roku 2000 předpovídají Putinovi a Rusku pod jeho vedením všechna neštěstí a jiní naopak. Inu, budoucnost Ruska leží ve hvězdách.

Politici a hvězdy

Ronald Reagan zařídil svou inauguraci na pátou hodinu ranní, neboť mu v tomto případě hvězdy slibovaly výbornou budoucnost a dvě funkční období. Prezident Theodor Roosevelt vyvěšoval svůj horoskop na dveře kabinetu v Bílém domě. Francouzský prezident François Mitterrand se za války v Perském zálivu roku 1991 radil s věštkyní, jež jeho astrální mapu srovnávala s mapami George Bushe st. a Helmuta Kohla. Těsné spojení bývalého litevského prezidenta Rolandase Paksase s věštkyní Lenou Lolišviliovou dokonce vedlo k politické krizi, neboť poslanci prohlásili, že ohrožuje státní bezpečnost, a i přes skvělé hvězdné vyhlídky ho sesadili impeachmentem.

(Týden)Zpátky