Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2004


V Polsku nutili pokladní mít pleny

Prodavačky označené čelenkou (značící, že mají zrovna "své dny, a tak si mohou častěji odběhnout na toaletu") díky zásahu inspektorů bezpečnosti práce nakonec za pokladnami českých supermarketů nesedí. V Polsku však před sedmi lety podobný "nápad" místní obchodní řetězec dotáhl do důsledků: všichni pokladní (ženy i muži) museli v práci nosit papírové pleny. To aby se "nevymlouvali", že potřebují přestávku, protože se jim chce na záchod. "Nařízení bylo zrušeno až poté, co se do toho vložily polské odbory," říká předseda českého odborového svazu pracovníků obchodu Alexandr Leiner.

Polský novinář Mariusz Surosz si na kauzu dobře vzpomíná. "Nakonec jim to zakázali. Právě prodavači v supermarketech patří v Polsku k profesním skupinám, s nimiž zaměstnavatelé jednají nejhůř. Pokladní berou minimální platy, navíc jsou nuceny pracovat přesčas. Když se ozvou, dostanou výpověď a kvůli velké nezaměstnanosti za ně firma snadno najde náhradu," řekl Surosz.

V Německu si to nedovolí

Mezi odboráři v ostatních zemích Evropské unie budí informace o těchto případech pozdvižení. "Nápad označovat zaměstnankyně v určité dny rudou čelenkou je nehorázná nestydatost a jasná diskriminace," rozčilil se Rüdiger Wolf z berlínské odborové centrály pro malo a velkoobchod. Slíbil zároveň, že pokud zjistí, že šlo o německý řetězec (v Česku - pozn. red. CS-magazínu), podá stížnost spolkové obchodní komoře a parlamentu. V Německu by si podle něj podobný postup vůči zaměstnancům firma vůbec nemohla dovolit. V každém obchodním řetězci tam fungují takzvané podnikové rady, které by to okamžitě zarazily.

Mnohem dál než v Česku jsou s ochranou zaměstnanců proti diskriminaci i ve Velké Británii. Svědčí o tom případ úředníka britského úřadu práce dvaatřicetiletého Matthewa Thompsona. Ten svého zaměstnavatele zažaloval za to, že muže nutil nosit do práce kravatu. A ženy si mohly chodit oblečené v čemkoli. Soud mu letos v červnu vyhověl a nařízení bylo zrušeno.

(jab, lep, zis)

(MFDNES)Zpátky