Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2004


Češi, pojďte bydlet k nám

Jan Veselý, Valerie Erbanová

Chcete dům v Sasku a dojíždět do práce na sever Čech? Saští starostové zkoumají zájem obyvatel českého příhraničí o bydlení v německých vsích. Ze saského pohraničí totiž odcházejí mladí lidé, a tamní prázdné domy by se pak nemusely bourat. "Kupte si u nás domy, opravte je a pronajímejte svým lidem nebo podnikatelům. Teď už tomu nic nebrání. Všichni jsme v Evropě!" tato výzva se objevila v posledním čísle Dolnopoustevenského zpravodaje.

Nabídku obyvatelům obce učinil starosta jen pár set metrů vzdálené saské vesnice Sebnitz ležící vlastně jen za potokem. Češi mají podle něho být spásou vsi, v níž jsou desítky domů patřících soukromým majitelům volné. Lidé z nich odešli za prací do větších měst a na západ země. V Sebnitzu a okolí chybějí mladí lidé, kteří by tam zakládali rodiny. Nezaměstnanost tu totiž přesahuje pětadvacet procent a jeden podnik za druhým končí výrobu.

"Vím o tom, že se lidé z Dolní Poustevny myšlenkou vážně zabývají, i když formulace výzvy je i podle mne trochu nadnesená," říká Miroslav Jemelka, starosta Dolní Poustevny. Právě on se starostou Sebnitzu Mikem Ruckhem o projektu prodeje domů českým zájemcům hovořil. "Sebničtí si dobře spočítali, kolik by stála demolice opuštěných domů, které ve městě mají," vysvětluje Jemelka.

Problém však je, že bydlení u sousedů se zatím nevyplatí. Ceny domů v saském příhraničí totiž dosahují trojnásobku cen srovnatelných nemovitostí v Česku. A navíc projekt je v zárodku. Zatímco obyvatele českého příhraničí záměr nepřekvapuje, pracovnice sekretariátu sebnické radnice, která včera sdělila, že její nadřízený je na dovolené, byla dotazem týkajícím se nabídky domů zaskočena. "O tom že se jedná? Tak to my tu vůbec nic nevíme," sdělila.

Záměru se naopak vůbec nediví další starostové v severočeském příhraničí. Mnozí z nich se svými saskými kolegy o volných bytech a domech v Německu mluvili. "Kolegové z blízkého Großschönau a Seifhennersdorfu se se mnou o problému vylidňování obcí bavili. Za čas se možná společně pokusíme nabídnout saské obecní byty zájemcům od nás. Jsem přesvědčen, že pro řadu lidí v našem pořadníku by bydlení jen pár kilometrů od Varnsdorfu mohlo být řešením," uvedl včera Jiří Sucharda, místostarosta Varnsdorfu.

Sucharda také naznačil, že se saskými starosty jednal i o možném snížení nájemného na českou úroveň. Nájem v Sasku zatím dosahuje zhruba šestinásobku obvyklé sumy ve Varnsdorfu, pohybuje se v přepočtu kolem 16 tisíc korun. "Jenže velký problém, na něž všechno naráží, jsou zbylé peníze za teplo, za odvoz odpadu. To by málokdo od nás zaplatil. A vyřešena není ani taková zdánlivá maličkost jako doručování pošty, které by českého odesílatele přišlo podstatně dráž," dodává místostarosta.

Lidé z Česka se mohou stěhovat do jakékoli země Evropské unie a žít tam trvale, pokud tam jsou zaměstnáni nebo samostatně podnikají. V jiném případě musí doložit, že mají dost peněz na živobytí a místní zdravotní pojištění.

(www.czsk.net/svet)Zpátky