Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2004


Na turisty čekají v Praze pasti

Jan Ziegler, Petr Link, Lukáš Hrábek

Přestože turisté znamenají pro Prahu významné příjmy, metropole jim to ne vždy odpovídajícím způsobem oplácí. Na turisty čeká v Praze mnoho pastí. Nejen zloději nebo podvádějící taxikáři. Turisty často obírá například i personál směnáren.

Davy turistů z celého světa láká hlavní město do své náruče. Příjmy z peněz, které zde cizinci utratí, drží nad vodou mnoho místních hotelů, restaurací a dalších společností. Chováme se však k návštěvníkům tak, jak by zasluhovali? "Zloději nás turisty moc nešetří," řekla Anne Skokowski ze sousedního Německa. Podobnou zkušenost má i starší Pařížan. "Byl jsem v restauraci a peněženku jsme měl položenou na stole. Prohlížel jsem si jídelní lístek a číšnice najednou na mě zakřičela: Pozor, zloděj! Naštěstí ji nestačil sebrat a utekl," popsal vlastní zážitek Emanuel Lagrauge.

Odvrácená tvář města

Nekalé praktiky taxikářů, prostituce, klamavá reklama směnáren, nedostatek čistých veřejných záchodů. To jsou věci, se kterými se turista setkává na každém kroku a které mohou leckoho odradit od další návštěvy metropole. Praha ukazuje svou druhou tvář.

Jsou místa, kam si po setmění netroufá ani rodilý Pražan. Třeba situace v okolí hlavního nádraží je zoufalá. Denně tu v parčíku sedávají na lavičkách desítky pochybných existencí a tráví čas popíjením krabicového vína nebo jiného levného alkoholu. Mezi lidmi se parku přezdívá Sherwood. I ten má své novodobé Robiny Hoody, kteří ovšem narozdíl od svého slavného předchůdce berou i chudým. Šéf Pražské asociace kongresové turistiky Michael Hvížďala uvedl, že turisté si velmi stěžují na stánkaře. "Jim třeba vadí, že například nedaleko luxusních obchodů na Pařížské se nacházejí stánky s laciným zbožím," tvrdí Hvížďala.

Tajemník Asociace cestovních kanceláří České republiky Oldřich Freidinger upozorňuje na nový a závažný problém, který vadí zahraničním návštěvníkům. "Turisté si stěžují na to, že je okrádá personál v některých restauracích v okolí Staroměstského náměstí," řekl Freidinger.

Podvodní směnárníci

Podle ředitele městské policie Prahy 1 Miroslava Stejskala si zahraniční turisté stěžují hlavně na směnárny na Královské cestě. Jejich podvody spočívají v tom, že výhodný kurz, který zveřejňují na poutačích, se netýká výměny malého množství peněz, ale až větších částek. "Dalším problémem jsou podvodní bulharští a polští směnárníci v ulicích. Cizincům nabídnou ke směně peníze a ti pak od nich dostanou místo korun bulharská leva. Turisté také někdy přicházejí kvůli podivnému účtování služeb v restauracích. Ubylo naopak stížností na okrádání taxikáři, ale občas se i tento nešvar objeví," řekl Stejskal. Samostatnou kapitolou jsou kapsáři, kteří na cizince číhají v centru. "Do míst, kde kapsáři nejvíce řádí, vysíláme posílené hlídky strážníků," podotkl Stejskal.

Které věci vadí zahraničním návštěvníkům metropole?

Tim Bailey, Irsko: Okradli mě ve směnárně, když jsem si měnil peníze. Neznal jsem českou měnu, a tak toho hned využili. Dali mi místo českých peněz nějaké bulharské nebo rumunské nebo něco takového. A taky je podle mě v Praze málo míst s přístupem na internet a veřejných prádelen, které jsou ve světě běžné. Bydlím v hostelu na Žižkově, je tam levně, ale nemám si kde vyprat.

Anne Skokowski, Německo: Jsem v Praze už čtvrtým dnem a v zásadě mi zde nic nechybí. Služby v centru jsou v naprostém pořádku, jídlo je tady také velmi dobré a chutné. Na pražské restaurace si nemůžu stěžovat. Ani v nejmenším. Personál byl vždy úslužný, měli jsme výtečné snídaně i obědy. Zato zloději nás turisty moc nešetří. To je fakt. Může to koneckonců potvrdit i moje dcera.

Michal Dostalski, Polsko: Teprve včera jsem do Prahy přijel, ale musím říci, že zatím je všechno absolutně perfektní. Bydlím v místním hostelu a mám střechu nad hlavou a to je to hlavní. Teď si právě prohlížím historické jádro města. Na rozdíl od jiných turistů žádné špatné zážitky nemám. Nic zlého se mi tady v Praze nepřihodilo a doufám, že se mi v příštích dnech ani nic nepřihodí.

Emanuel Lagrauge, Francie: V Praze není moc snadné najít ubytování, které by bylo za rozumné ceny. Taky jsem tady málem přišel o peněženku. Položil jsem si ji na stůl v restauraci a někdo ji zkusil ukrást. Naštěstí přišla číšnice a na zloděje včas zakřičela. Ten pak utekl bez peněženky. A jednou jsem také zaparkoval svůj automobil v centru a neuběhly ani tři minuty a už jsem měl za sklem pokutu.

Garry Chu, Austrálie: Osobně bych uvítal více značek a poutačů, které by byly v angličtině. Myslím, že jich je tady opravdu málo. Občas mám nějaké těžkosti, ale nic vážného. Problémy jsem měl například na hlavním nádraží, když jsem si tam kupoval jízdenku na vlak do Kutné Hory. Musel jsem se ptát u přepážky a ostatních lidí, jak a kde mám do vlaku nastoupit.Zpátky