Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2004


Prostitutky kazí cestovní ruch

Jan Ziegler, Eva Hamáčková

Podvody ve směnárnách, šidícími taxikáři a číšníky v restauracích, odpuzujícím hlavním nádražím a záplavami matrjošek v obchodech na hlavních turistických tazích. I tak vítá hlavní město návštěvníky.

Cestovní průvodci opěvují krásu české metropole. Upozorňují turisty na Hradčany, kouzelnou atmosféru Starého Města a Malé Strany, Staroměstský orloj a na další památky. Jenomže s Prahou je to jako s mincemi, také má svůj rub a líc. Proslulí jsou v hlavním městě kapsáři, kteří rovněž pronikli do turistických průvodců. Návštěvníci jsou dokonce v jedné anglické publikaci varováni před tramvajovou linkou 22 a zvláště úsekem mezi Národní třídou a Pohořelcem, kde řádí specializované kapsářské gangy.

Pozor na restaurace

Pražské tramvaje tak mají tu „čest“, že se zařadily po bok římským autobusům. Ve věčném městě jsou turisté i v průvodcích před kapesními zloději varováni na lince 64, která jezdí mezi nádražím Termini a Vatikánem. Okrádání turistů je podle tajemníka Asociace cestovních kanceláří České republiky Oldřicha Freidingera největší bolestí Prahy. „Lidé si stěžují na to, že účtují předražené jízdné taxikáři, šidí je směnárníci, a nově také na to, že je okrádá personál v některých restauracích v okolí Staroměstského náměstí,“ řekl Freidinger.

Šok utrpí turisté, kteří přijíždějí vlakem. Stává se to hlavně Japoncům, kteří do Evropy přiletí letadlem a dále na cesty po kontinentu využívají železnici. Na pražské hlavní nádraží však určitě jen tak nezapomenou. Na mnoha místech je plno špíny, dírami v železoskleněné konstrukci nad nástupišti při dešti teče voda a před halou bývají lidé, kteří si z nějakého důvodu zvolili toto místo jako domov, žebráním obtěžují cestující a často se opíjejí. „Stav hlavního nádraží zahraničním turistům velmi vadí a nedělá Praze dobrou reklamu,“ dodal Freidinger.

V poslední době se opět vyrojily prostitutky na Václavském náměstí. Tyto ženy pocházejí většinou z Balkánu a stěžují si na ně jak návštěvníci Prahy, tak i její obyvatelé. Náměstek primátora Rudolf Blažek uvedl, že tento problém by pomohl vyřešit nový zákon, který by dal městům více možností, jak prostituci na veřejných místech potlačit. „Strážníci jim sice mohou dávat pokuty, ale nejvýše za tisíc korun, což ovšem příliš nepomáhá. Jedinou šancí je, aby cizinecká policie důsledně využívala možnosti, která jí v případě, když tyto ženy jsou potřetí přistiženy při nabízení sexuálních služeb, umožňuje vyhostit je ze země,“ tvrdí Blažek.

Nevkusné matrjošky

Jako suvenýr z historické Prahy si turisté často odvážejí takzvanou ruskou „bábušku“, nad čímž Pražané kroutí hlavou a mnohým se to zdá i nevkusné. V historické Karlově ulici, která denně odolává největšímu náporu turistů, čekají v každé druhé výloze. „Chci si prostě přivézt symbol Východu,“ vysvětluje zákazník, který zrovna jeden model malovaných matrjošek naložil do batohu. „Bábušky se mi nelíbí, ale chápu, že je to pro prodejce nejvýhodnější. To je problém každého historického centra. Změnit to mohou pouze majitelé nemovitostí, pokud by oželeli svůj zisk,“ řekl starosta Prahy 1 Vladimír Vihan.

Primátor Pavel Bém připustil, že zmíněné problémy poškozují turistický ruch v hlavním městě, který přispívá velkou sumou do městské kasy. „Tyto problémy má však každé velké evropské město. Něco se nám už daří řešit, například počet okrádajících taxikářů se snížil. Spolu s policií jsme od června rozjeli projekt Praha - bezpečné město a do roka by mělo být město opravdu bezpečnější. Také se snažíme vyčistit centrum od některých stánkařů,“ tvrdí Bém.

(MFDNES)Zpátky