Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2004


Tramvaje za 100 milionů nejezdí

Jan Ziegler

Další zoufalý pokus o zařazení čtyř nízkopodlažních tramvají do provozu učinil letos pražský Dopravní podnik. Tyto soupravy stály městskou kasu sto milionů korun, ale kvůli častým poruchám si jich cestující téměř neužili. "V současné době je jedna tramvaj na opravách v továrně v Šumperku a v prosinci bychom ji měli mít zpátky. Po skončení komplexní obnovy ji opět vyzkoušíme při jízdách na trati," řekl technický ředitel Dopravního podniku Tomáš Jílek.

Nízkopodlažní tramvaje měly výrazně pomoci pražské městské dopravě. Dopravce je s velkou slávou zařazoval do provozu a chlubil se, že díky dveřím nízko nad zemí se ulehčí vystupování a nastupování matkám s kočárky a vozíčkářům. Jenomže čtyři soupravy stály pět let většinou v pankrácké vozovně.

Špatné podvozky

Soupravy, které tehdy dodala společnost ČKD Praha, trápí především podvozky. Ty jsou hlavní příčinou problémů a jejich závady způsobily v několika případech i požáry na elektrickém zařízení. Ani po skončení opravy tohoto vozu není jisté, zda budou v Praze jezdit i ostatní tři tramvaje. "To bude záležet na tom, jakou sumu za opravu zaplatíme a zda se nám vyplatí nechat spravit i zbývající tramvaje," řekla mluvčí Dopravního podniku Michaela Kuchařová. Kolik však městský dopravce zaplatí za opravu poruchových tramvají, to mluvčí Kuchařová odmítla sdělit. "Je to věc obchodního tajemství mezi námi a opravárenskou firmou. Tuto částku můžeme zveřejnit pouze tehdy, jestliže se na tom společně domluvíme," tvrdí Kuchařová.

Problémy i v Polsku

Tyto nízkopodlažní tramvaje mají velké problémy i v jiných městech. Zabírají místa ve vozovnách rovněž v Brně a Liberci a jen s problémy vyjíždějí na pravidelné linky v polské Poznani. "I tam bývá skoro pořád třetina až polovina z deseti tramvají, které tam mají, kvůli poruchám odstavena," tvrdí Kuchařová.

K opravám poruchových strojů přistoupil také Dopravní podnik v Brně. Zde rovněž mají čtyři soupravy a stejné problémy jako v Praze. Mluvčí brněnského Dopravního podniku Hana Pohanová uvedla, že v současné době má moravská metropole dvě tramvaje opraveny, jenomže momentálně ani jedna nejezdí. "U jednoho vozu už máme souhlas Drážního úřadu ke zkušebnímu provozu s cestujícími. Ten však ještě musí projít pravidelnou technickou prohlídkou. U druhého nastaly znovu problémy, když vyhořel měnič, což je častá opakovaná závada. Další opravy jsme nyní zastavili a počkáme si na pražské zkušenosti," řekla Pohanová.

Rozhodne Drážní úřad

Na konci roku by mělo být jasno, zda bude nízkopodlažní tramvaj konečně vozit v hlavním městě cestující. Definitivně však musí schválit zařazení soupravy do pravidelného provozu Drážní úřad. "Jestli tramvaj dostane souhlas k provozu, to bude záležet na tom, jak dopadne oprava," řekl Miroslav Košatka z Drážního úřadu. Dosud však všechny pokusy o oživení ve výrobním závodě tehdejšího ČKD ve Zličíně dopadly pro všechny čtyři vozy neúspěšně.

Nízkopodlažní tramvaje jezdily do doby, než se je dopravce rozhodl stáhnout z pravidelné dopravy na linkách 4, 7, 11 a 18. Kvůli častým poruchám byly tyto vozy nasazeny jen na vložených spojích, které půlily pravidelné intervaly. Proto když takový spoj vynechal, tak se zase tolik nestalo, protože s nimi cestující stejně nepočítali.

Hlavní město by se však přece jen mělo dočkat nových nízkopodlažních tramvají, které má od příštího roku začít dodávat plzeňská Škodovka. Dopravní podnik si jich objednal dvacet s tím, že později může dostat ze západních Čech ještě dalších čtyřicet vozů.

(MFDNES)Zpátky