Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2004


Proti pomlouvačům

Milan Hulík

Mgr.Stanislav Gross, teď už i JUDr. a nastávající ministerský předseda je nejoblíbenějším politikem. A právem! Sportovec, vzorný otec rodiny a pohledný mladý muž s chlapeckým úsměvem, který se dokázal vypracovat ze strojvůdce do vysoké politiky a postavení nejmladšího premiéra České republiky. Ta se jím může pyšnit a můžeme se jen těšit, jak nám jej v zahraničí budou závidět.

Je jen přirozené, že vedle nás, kteří jej obdivujeme a máme rádi, se najdou i pomlouvači a klevetníci. Co na tom, že nezná žádný cizí jazyk?. Od toho jsou přece tlumočníci a v Bruselu se překládá i do češtiny. Ostatně, vždyť se je může ještě naučit. Někteří jeho protivníci sahají k pomluvám horšího kalibru. Máme ale už zkušenost s tzv. skandály poslance ministra Grosse. Nakonec se vždy ukázalo, že to bylo jinak a když ne, tak na to pan ministr odpověděl svým sympatickým úsměvem, kterým pomlouvače nadobro odzbrojil. A kdo by ten úsměv neměl rád ? Snad jeho manželka, když se tak pan ministr dívá i na své voličky.

Jak je u nás zvykem, dá se očekávat, že s další příčkou politické kariéry mladého politika se objeví nové pomluvy a rádoby skandály, jejichž tvůrci se budou snažit poškodit kariéru úspěšného a národem tak milovaného politika. Už před časem se jistí pisálci pokoušeli něco naznačovat o tajemném vztahu pana ministra k jisté dámě jménem Libuše Barková, majitelce několika nemovitostí, erotického klubu a nekorunované královně vesnice Buzice v jižních Čechách, kam rád jezdí jak doktor Gross, tak i někteří jiní členové vlády, např. jeho kamarád–exministr, šéfující nyní letadlům s imatrikulační značkou OK.

Ti, kteří tvrdí, že když každá letuška musí znát nejméně 2 světové jazyky, měl by aspoň jeden znát i její nejvyšší šéf, nejdou s trendem doby. Jazyky zdaleka nejsou tak důležité, jak si mnozí myslí. Vždyť anglicky mluví stamiliony lidí a těch pár navíc nehraje již takovou roli. A německy nebo francouzsky? Se sudeťáky se stejně bavit nebudeme a Francouzi cizí jazyky také neumí. A ty stále omílané Tvrdíkovy aerolinky? A že Gross neumí šéfovat? Co na tom, že k vedení minimálně střední firmy je třeba znalostí, které nemají někteří členové vlády. Je pravda, že někteří nemají znalosti maturantů. K čemu ale data z historie, k čemu znalost cizích slov – není nad úsměv a starost o bezpečí nás všech.

Naši škarohlídi si neuvědomují, že jestliže jsme se ještě všichni nestali obětí zločinu, je to jistě zásluha ministra Grosse. Těm, kterým vadí rychlost služebního auta pana ministra a sem tam překročení dopravních předpisů, by měli vědět, že čas pana ministra jsou peníze nás všech. A ty rychlou jízdou stojí za to šetřit. Do Buzic, za odpočinkem a zábavou pan ministr jistě nespěchá. Tam na něj přece počkají. Jsou tací, kteří tvrdí, že takové jednání je infantilní. Pan ministr si ovšem nehraje na intelektuála, byť je doktor (a klidně by mohl) a tak mu nestálo ani za to, jak sympaticky na sebe prozradil, toto slovíčko hledat ve slovníku.

Z opravdového kalu jsou pomluvy o laciném vzdělání pana ministra. Prý jeho diplomová práce na právnické fakultě neexistuje, jako jediná podlehla povodni. To je ovšem nesmysl. Žádná vlna nemůže být tak vybíravá, aby spláchla jen jednu diplomku a ostatní nechala bez povšimnutí. A doktorská práce ? O ní se zase tvrdí, že prý ji pan ministr nedělal v Praze, ale v Plzni a dokonce prý u nějakého svého podřízeného z vnitra. To je silný kafe. A že je tajná kvůli použitým materiálům? Kdo tomu věří, ať tam běží!

Pomluvy neberou konce, jedna novinářka napsala, že pan ministr měl na pracovním stole jen pracovní manuály typu: “Jak získávati přátele a působiti na lidi”, nebo “Jak se stát oblíbeným milionářem?” Chce snad někdo naznačit, že by pan ministr za své angažmá v privatizaci nebo při převodech hospodářských gigantů, bral nějaké jiné peníze, než svůj plat? Nechť ukáže prstem, ostatně, kdo je nevinný, nechť tím kamenem hodí. Poslední pomlouvači přišli s tím, že se musí založit nový vědní obor “grossologie”, aby se zjistilo, co vlastně pan ministr myslí, když něco říká. I z tohoto pramene jsou řeči, že nový premiér není na nic odborník. Ten, kdo má dva tituly, tak asi nějakou odbornost má, na rozdíl od novinářských šmoků, kteří někdy ani nevědí, co takový titul znamená.

A znalost politiky není odbornost ? A to nemluvíme o železnici, které mladý premiér rozumí, jako málokdo jiný. Ti, co se mladému panu premiérovi smějí, že začínal jako “koloťuk”, když dlouhým kladívkem klepal do kol vagónů, přicházejí nyní již zkrátka. Zkušenosti s oklepáváním, tak šíbováním vagóny, se nyní v politice zúročí. Kdo chce popřít, že takový zkušený mašinfýra jako Dr. Gross se vyzná i v politice - vždyť i tady nejvíce záleží na správném oťukávání a šíbování z funkce na funkci, přehazování výhybek a někdy potřebném úmyslném vykolejení nebo dokonce i srážce. Třeba i svého přítele nebo kamaráda. Ale tak to v politice chodí a chodit bude a buďme rádi, že máme premiérem někoho, kdo se v tom vyzná a umí to jako málokdo.Zpátky