Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2004


Demonstrovat ještě neumíme. Naučme se to

Jiřina Šiklová

Demonstrace za odvolání Pavla Přibyla, kterou svolal režisér Břetislav Rychlík, byla oprávněná. Nikdo nechce jednoho z malých šéfů bicího komanda tehdejší policie, tedy Pavla Přibyla, dnes zavírat ani šikanovat jeho děti. Ale to, že jej nový premiér Stanislav Gross jmenoval do tak vysoké funkce, je důkazem, že je buď Gross naivní a jeho poradci nestojí za nic, nebo že je arogantní a kašle na mínění veřejnosti. Nebo je Přibylovi zavázán.V každém případě není Stanislav Gross dobrý diplomat.

Ale teď chci psát o těch, co přišli demonstrovat a také to neumějí. Sešlo se nás tam dost. Několik stovek, mnohem více, než jsem teď v létě čekala. Ale podobně jako Stanislav Gross i my jsme projevili svoji neschopnost. Neschopnost "správně demonstrovat".

Lidé tam přišli proto, aby podpořili výzvu umělců a spisovatelů, aby byl sesazen ze své funkce šéf úřadu vlády. Organizátoři a mluvčí této demonstrace odešli do budovy předsednictva vlády a mikrofonu se ujali někteří, kteří tu demonstraci nesvolávali. Využili tohoto shromáždění k propagaci svých politických stran a jiných - třeba oprávněných kauz, pro jejichž podporu se zde svolaní lidé tentokrát nesešli.

Jestliže přijdu podpořit třeba stávku učitelů a na tribunu vstoupí železničáři a budou chtít, abych také podporovala jejich požadavky, tak se naštvu. Oni totiž mé přítomnosti zneužili. A to i tehdy, když s jejich požadavky souhlasím a považuji je také za správné. Měla bych v takovém případě odejít? Tím bych poškodila původní záměr. Nebo mám vykřikovat, že jsem proti požadavkům ajznboňáků? O oprávněnosti jejich požadavků ale nejsem informována a hlavně - vždyť jsem šla podpořit učitele!

Připravit se na Grosse

Cítím se tedy tak trochu zneužita a podvedena. Zvláště když se ozývají vulgarismy. I komunistům se dá nadávat "slušně", tedy spisovnou češtinou a s důstojností. A podobný názor zastávali mnozí, co se tam shromáždili. "Na shromáždění jeho politické strany nikdo nikdy nepřišel, a tak tu teď vykřikuje svoje vlastní hesla, protože si urval mikrofon," říkali lidi čekající na návrat Břetislava Rychlíka a vyjádření premiéra.

Trapné je, že Stanislav Gross nevěděl ani to, co bylo již v úterý ráno v novinách: tedy přiznání pana Přibyla, že opravdu tehdy velel jedné jednotce esenbé. Chybu udělali také mluvčí demonstrantů. Měli si to ráno přečíst a okamžitě upozornit pana Grosse, že není informován a že jeho odpověď je jen oddálením nějakého řešení, a tuto jeho výmluvu nepřijmout. To tedy byla "naše" chyba. Mluvčí demonstrantů se musejí sami připravit na očekávané a možné odpovědi politika. Připravit se na Standu Grosse je dost jednoduché. Tak buďme příště lepší.

Nakonec někdo mluvil o nebezpečí dalšího nástupu komunistů, aniž si uvědomil, že sám používá podobně demagogický slovník jako představitelé KSČM. Skončilo to vykřikováním některých přítomných, že už je tu zase totalita, všechno je špatné, čeká nás nová revoluce a ta již nebude sametová. Formulace, které bych snad čekala na manifestaci KSČM na Džbánu. Škoda, že si řečníci neuvědomují, že za jejich formulace a dikci by se nemusel stydět ani Klement Gottwald. Kdyby tu opravdu byla totalita a vládli komunisté, nemohli bychom se sejít před úřadem vlády a policie by nás rozháněla obušky.

Chápu naštvanost lidí, ale příliš silné výrazy mně pak staví na roveň těch, kterým chci čelit. Přeženeme-li kritiku, neoceníme-li to pozitivní, co se zde za těch patnáct let změnilo, tak vlastně mluvíme podobně, jako by mluvil Grebeníček. Naučme se demonstrovat!

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky