Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2004


Bezejmenný občan Pham Huu Uyen

Jméno, zdánlivě banální věc. Vietnamec Pham Huu Uyen však kvůli němu svedl několikaměsíční boj s českými úřady. Před několika lety získal Pham Huu Uyen české občanství. Problém však nastal při registraci. V Česku totiž existují striktní pravidla pro zápis do matriky. Vietnamská vlastní jména se mohou skládat až ze čtyř oddělených slabik. České předpisy ale umožňují zapsat pouze dvě křestní jména. A v případě vietnamských vlastních jmen, kdy rozdělené slabiky jsou jedno jméno, je situace bohužel ještě složitější.

"Pro zápis do matriky musíte mít od znalce zvláštní potvrzení," řekl LN Pham Huu Uyen. Doporučená znalkyně, na kterou se obrátil, však nebyla odbornicí na vietnamštinu, nýbrž na český jazyk. Potvrzení vydávala pouze na základě slovníku, ve kterém hledala příslušná jména a jejich význam. Když jméno nenašla, posudek nevydala.

"V prvním okamžiku mi velmi vadil přístup znalkyně, která řekla, že posudek na mé jméno nenapíše, protože jméno nemá význam. To bylo pro mne nepřijatelné," posteskl si Pham Huu Uyen. "Byl jsem ochoten přistoupit i na vynechání mezer ve jméně, ale posudek jsem stejně nedostal."

Složitou situaci se nakonec podařilo vyřešit až po třech měsících. Pham Huu Uyen dostal české občanství ještě před zápisem do matriky, jen díky této okolnosti se mu později podařilo prosadit zapsání svého jména ve tvaru jaký on uznává. Zdá se však, že to byl jen ojedinělý případ. Mnozí další podobné štěstí neměli. "Po této události spolu začaly české úřady komunikovat a nyní chtějí, aby si lidé krátili svá jména ještě před udělením občanství. Pokud to neudělají, je možné, že budou mít menší šanci jej získat," domnívá se Pham Huu Uyen.

Počeštění může vadit

Necitlivý přístup českých úřadů potvrzují i slova vietnamisty Jiřího Kocourka. Slabiky vietnamských jmen se totiž nedají psát jednoduše dohromady. Některá slabika se může pojit se jménem rodiče, jiná může foneticky doplňovat jméno. "Některým Vietnamcům počešťování jména nevadí, ale jsou i Vietnamci, kteří si na jméně velice zakládají," řekl Kocourek. "Většina z nich si své původní jméno snaží uchovat. Pokud se pan Pham Huu Uyen cítil být poškozen, tak to bylo jistě oprávněné."

(iso)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky