Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2004


Nádory tančí twist

Lukáš Čermák

O tom, co způsobuje rakovina, si mohou kuřáci přečíst přímo na cigaretách. Samotný proces nádorového bujení je ale velice komplikovaný a jeden z fundamentálních principů jeho zhoubnosti je formace tzv. metastáz. V nádoru, který bují, se v určitou chvíli vyvinou buňky schopné pohybu a vycestování. Nádorová buňka, která se rozhodne, že opustí svůj klidný život a vydá se jako včelí královna na nebezpečnou cestu tělem, aby jinde založila své vlastní hnízdo – metastázu, potřebuje překonat dvě překážky: Ztratit kontakt s nádorem a získat schopnost pohybu.

Dlouho se hledal gen, jehož aktivace by takový program v nádorových buňkách spustila. Skupina věhlasného vědce Roberta A. Weinberga z Whiteheadova Institutu publikovala zprávu o objevení jednoho z nich – genu Twist. Článek vyšel v nejprestižnějším biologickém časopise Cell (Buňka). Twist je schopen z povrchu nádorové buňky odstranit bílkovinu jménem kadherin. Právě ta drží, v dokonalé analogii suchého zipu, buňky nádoru u sebe. Když ji buňka ztratí, dojde k první fázi vzniku metastázy – buňka se pustí a začne putovat krevním oběhem. Twist je ale navíc schopen v buňce rozběhnout program, který jí umožní se aktivně pohybovat, a tak může taková buňka krevní oběh opustit a usadit se třeba v kostech.

Jak je Twist v nádoru aktivován, není jasné. Zablokováním této aktivace v pokusných zvířatech, však došlo i k zablokování tvorby metastáz u uměle spuštěných nádorů, a tak je jasné, že pakliže by existoval lék, který by toto uměl, jednalo by se o výjimečný prostředek v boji s rakovinou. Což je příjemná, ale poněkud vzdálená vyhlídka.

(Respekt)Zpátky