Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2004


Vyznání

Vladimír Cícha

Mám rád hudbu klasickou, swing ale nejraději jazz s jeho mnoha směry (kromě onoho contemporary a funku). Jazz, to jsou pro mne nejen mistři piana, saxofonu, kytar, bicích. To jsou i zpěváci a zpěvačky. F. Sinatra, D. Martin, T. Bennet, C. Baker. B. Darrin. E. Fitzgerald, S. Vaughan, P. Lee, B. Holiday, D. Day, L. Horne. A další. V každou denní dobu poslechnu si rád jejich zpěv.

Ale... zvláštní věc. Předloni jsem si z Prahy dovezl CD s názvem Jan Werich - Nebe na zemi. Obsahuje 24 skladeb Werichem nazpívaných. Některé texty jsou poplatné době nahrávek, jenže, poslouchám li je dnešním uchem, nepřipadají mi docela nesmyslnými. Neboť demokraticko-kapitalistický svět, který jsme v časech totality obdivovali a vzhlíželi k němu, se proměňuje, jak poznáváme na vlastní kůži, ač i ty jeho stinné stránky neodradily valnou většinu nás, exulantů, od rozhodnutí zůstat v novém domově i po změně poměrů doma.

Ale chci psát o zpěvu J. Wericha. Zmíněný CD je pro mé laické ucho, pro mne, milovníka swingu a rytmu, doslova lahůdkou. Na stanici AM 600 zpívá každý den F. Sinatra, D. Martin a další hvězdy. S výjimkou D. Martina ale považuji hlas a přednes J. Wericha na zmíněném CD za poutavější a barvitější. Navzdory tomu, že všechny texty jsou zpívané v češtině. A jak se tvrdí, pro jazzový zpěv není nad jazyk anglický.

Nahrávky na zmíněném CD vznikly v dobách ne právě nejblahodárnějších pro Českou republiku, ač ty časy nejhorší, raná padesátá léta, již minula. Nejsem hudební odborník. Ale jsem si jist, že kdyby J. Werich chtěl nebo mohl zpívat repertoár F. Sinatry nebo T. Bennetta, byla by jeho interpretace evergreenů na stejné, ne-li vyšší úrovni. Nezůstal by nikterak ve stínu světových hvězd.

Uznávám školený hlas K. Gotta. Při poslechu zmíněného CD jsem si ale uvědomil, že J. Werich jako zpěvák je mi bližší. Vloni jsem chtěl ono CD koupit v Praze pro syna (žije již léta v USA, píše a mluví dobře česky). Bylo vyprodáno. Ani jsem se tomu nepodivil.

A tomu, kdo tento text čte s podobnými pocity, s jakými já jej psal, mohu než doporučit, aby se při návštěvě Prahy na možnost jeho nákupu pozeptal. CD bylo vydáno v roce 2000 pod hlavičkou Compact Disc Digital Audio vydavatelem Saturn, Příběnická 16. Praha 3.

Myslím, že jednou z kladných vlastností kromě inteligence a hereckého mistrovství, které učinila J. Wericha tak unikátní osobností, byl jeho hlasový projev. A právě to si může posluchač zmíněného CD záznamu dokonale a dokonce 24krát vychutnat a vyposlechnout.

Myslím, že je dobré psát někdy i o něčem jiném, nežli o problémech, křivdách, lidské blbosti, teroru, byrokracii. A tak jsem to udělal.Zpátky