Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2004


17. listopad

Eva Clarová

Blíží se 17. listopad-a tak mne napadá, kam že jsme to za oněch patnáct let ,,demokracie v Čechách, došli?! Mám obavy, že valná většina těch, co během oné hadrové revoluce chodili zvonit klíči po náměstích, si život takto nepředstavovala. Státní kasa má jednu kapsu prázdnou, druhou vysypanou - rozuměj obě vykradené. Ze všech koutů se ozývá - nejsou peníze - nejsou na vzdělání, vědu, na zdravotnictví, na důchody, na péči o krajinu, na odstraňování jedů z půdy a vody, na opravy památek, ale ani na záplatování vozovek a chodníků. Byly zprivatizovány veliké podniky - Škoda Plzeň, Poldi Kladno, banky a další a další - ale jak to s nimi dopadlo? Bídně!

Jak to dopadá s našimi městy a městečky? S některými víc než bídně - jsou zadluženy a většinou ručí svým majetkem-obytnými domy a veřejnými budovami. Co se stane, bude-li to takto pokračovat? Celá naše zem přijde na buben. Kdepak jsou dnes pánové Stehlíci, Soudek, Salzmann, Junek, Kožený a další a další, jimž se jako na slovo vzatým odborníkům podařilo jim svěřený podnik položit, vykrást a dnes si v klidu užívají ,,svých poctivě nabytých majetků, a na spoušť, kterou po sobě zanechali ani nevzpomenou, případně se vysmívají nám, blbečkům, kteří jsme skočili na špek a zvolili ty, kteří jim ušili zákony přímo na míru jejich chamtivosti a nenasytnosti.

Co bylo ukradeno, není zdaleka navráceno a asi hned tak nebude - už se totiž chystá další zrůdný zákon, který umožní páchat nové a nové křivdy, okrádání a ožebračování - tentokrát však nikoli proto, že by se chtěl někdo vypořádat s třídním nepřítelem, ale z velice ušlechtilých důvodů - v zájmu veřejném- jak velkodušné!

A jsme v začarovaném, bludném, zrůdném kruhu. Světýlko v tunelu jaksi nevidět! Čemu, komu že za tento neutěšený stav vděčíme? Své naivní důvěře - vždy znovu a opakovaně naskočíme na vábné sliby vlků v rouše beránčím - jednou se vyděsíme, že přijde vláda komunistů a MOBILIZACE nás měla ochránit, a hle - byla tu oposmlouva. Teď to na nás zkoušejí s MODROU ŠANCÍ - jen aby z toho nebyla UPŘÍMNÁ FIALOVÁ!

Zákon a právo dostávají pořádně na frak - sklízíme hořké plody sladkých slibů, zbyly veliké zklamání a nedůvěra. Máme dokonce ostudný proces , táhnoucí se několik let-s členem KPV , bývalým důstojníkem BIS Vladimírem Hučínem. Při právě proběhnuvším soudním projednávání došlo k přímo neuvěřitelnému - naši strážci zákona tam surově vláčeli po podlaze a schodech staré lidi, tahali je ze soudní budovy za nohy, ostudné, kruté, neskutečné, že to byli lidé, kteří si protrpěli léta v bolševických koncentrácích, jimž je sedmdesát osmdesát let, pan Cigánek skončil dokonce v nemocnici na JIP! Veliké modřiny bylo nejmenší zranění, krom toho na duši, jehož se jim tam zajisté dostalo-určitě si vzpomněli na hrubé zacházení v kriminálech.

Ptám se - jak je možné ve státě, který si říká demokratický, dopustit něco tak nedemokratického ? Z našich zvolených se k soudu dostavil pouze poslanec Karásek, ten však mlčí! Jediná senátorka Seitlová nezklamala -odvážně se k oné ostudné a politováníhodné příhodě vyjádřila. Kde je tedy právo a spravedlnost, není náhodou zaručeno zákonem právo na spravedlivý a veřejný soud pro každého? Kde jsou ti, kteří by měli dbát na jeho dodržování? Jsme skutečně demokratickou zemí?Zpátky