Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2004


Čeští vědci mají více peněz než Řekové

Finanční podpora vědy v Česku přepočtená na jednoho obyvatele dosahuje jen necelé poloviny průměru zemí Evropské unie. Ve srovnání se Spojenými státy jsou české výdaje na vědu a výzkum podle stejného kritéria dokonce jen zhruba pětinové. Přesto je Česká republika ke svým vědcům nejštědřejší ze všech postkomunistických států s výjimkou Slovinska a s velkým náskokem předstihuje například Řecko.

Hůře Česko dopadá při porovnání počtu mezinárodních patentů připadajících na milion obyvatel. Zatímco u nás to jsou dva patenty, srovnatelné Maďarsko se může pochlubit dvojnásobkem. V Německu potom na milion obyvatel připadá 123 patentů, v Rakousku 62, ve Švýcarsku již 182, v Japonsku 246 a ve Spojených státech dokonce 309 mezinárodně registrovaných vynálezů.

Podobně Česká republika zaostává za nejvyspělejšími státy v počtu vědeckých pracovníků na tisíc obyvatel. Například v Japonsku připadá na uvedený vzorek obyvatelstva 8 vědců a v Německu 6, v České republice žijí mezi každou tisícovkou obyvatel statisticky pouze dva vědečtí pracovníci.

(mic)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky