Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2004


Kvůli aroganci úřadů prodala farmářka půdu ekologům

Imrich Dioszegi, Martin Pavlíček

Kdyby se státní úředníci aspoň trochu snažili vyjít Ludmile Havránkové vstříc, mohla už příští rok z Prahy až do Hradce Králové svištět auta po dálnici. Jenže se k ní podle jejích slov chovali arogantně, takže dnes dálnice končí daleko před Hradcem a ještě pár let to tak nejspíš zůstane. Stát se teď totiž marně snaží dohodnout s devětašedesáti ekology, kterým část své půdy, po které má dálnice vést, za symbolickou cenu „z trucu“ prodala.

„Rozčílili mě. Úředníci, kteří se mnou vyjednávali, vůbec nechápali, že mi nejde o peníze, že chci za své parcely půdu, na které bych mohla hospodařit. To jsem měla pole, která nás živí, prodat a jít si hledat jiné zaměstnání na úřad práce?“ zlobí se Ludmila Havránková. Ředitelství silnic a dálnic se prý přitom snažila vyjít vstříc. Souhlasila, že se svých polí vzdá výměnou za parcely, které jsou v majetku státního pozemkového fondu.

„Odmítli mi to vyměnit. Řekli, že když mám o ty jejich pozemky takový zájem, mám si je prý koupit v dražbě,“ vzpomíná na jednání farmářka a dodává: „Jeden úředník z pozemkového fondu se mi dokonce vysmíval, že když budu mít svá pole u dálnice, ještě na tom vydělám. Moje zelenina prý bude těžší o to olovo z výfuků. Rozčílili mě tak, že jsem to prodala ekologům.“

Ekologové, kteří nechtějí, aby dálnice vedla přímo přes chráněnou rezervaci Libický luh, teď úspěšně dostavbu dálnice blokují. „Navrhujeme jim kompromis, aby v chráněném území dálnici nevedli po zemi, ale zvedli ji na sloupy,“ říká ekolog Pavel Doucha.

Šéf Ředitelství silnic a dálnic Petr Laušman připouští, že se dostavba dálnice kvůli sporům zdrží. „Úsek dálnice z Poděbrad do Hradce Králové měl být hotový do konce roku 2005. Ale vypadá to, že to bude problém,“ řekl už v červenci Laušman.

(MFDNES)Zpátky