Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2004


Tajná láska k Saddámovi

Jan Kovalík

Už čtyři dlouhé roky vede pár angažovaných nadšenců souboj se státem o zdánlivou maličkost: o právo vědět, čím této zemi škodí rozhlasové vysílání Svobodné Evropy do Íránu a Iráku. Za tu dobu padl Saddám Husajn, svět kroutí třetí sezónu své války s terorem a v Praze se třikrát změnila vláda. Přesto zdejší byrokraté a skrytí mocenští manipulátoři úspěšně odolávají nutnosti přiznat pravdu. Nekonečná tahanice se tak stala bitvou o naši schopnost vidět jim do karet a držet je pod kontrolou.

Začalo to nenápadně: v roce 2000 vystoupil ministr průmyslu Zemanovy vlády Miroslav Grégr s obviněním, že vysílač Svobodná Evropa svými pražskými relacemi pro Irák a Írán zásadně poškozuje hospodářské zájmy Česka. Škody Grégr sepsal do tajné „expertní zprávy“, kterou vládním kolegům dokazoval, že Svobodnou Evropu je na českém území nutno umlčet. Občanská organizace Ekologický vládní servis nato ministra vyzvala, ať svoje údaje, které by mohly vést k vážné kolizi Česka s jeho spojenci, zveřejní. Grégr ani neodpověděl a EPS se v dubnu 2000 obrátil na českou justici s žádostí, aby prosadila jeho zákonné právo na přístup k informacím.

U Vrchního soudu v Praze ležel případ dva roky bez hnutí, pak ho v květnu 2002 přebral Nejvyšší správní soud v Brně a v červenci 2003 vydal rozsudek: ministerstvo podle něj porušilo zákon tím, že nevydalo v zákonné lhůtě odpověď na požadavek EPS. „Soud trval tři roky, ale nezabýval se vůbec podstatou problému – tedy zda má ministerstvo zprávu odtajnit, či ne,“ komentuje to Vítězslav Dohnal z EPS. I chabé nařízení soudu průmyslníci, které už vedl nový ministr Milan Urban, splnili až letos v dubnu: napsali právnímu servisu, že požadovaný dokument byl ministrem Grégrem úředně utajen, a nelze ho tudíž zveřejnit.

Takže kolotoč se rozjel znovu: EPS podal v červnu vůči ministerstvu další žalobu. „Tentokrát by se již měli opravdu zabývat tím, zda je důvod zprávu tajit nebo ne,“ říká Vítězslav Dohnal. „Mimochodem jednou z příčin prý je to, že ve zprávě jsou tajné informace o vojenských dodávkách. Takže by nás zajímalo, jaké, když v té době bylo na Irák uvaleno zbrojní embargo.“ Autor zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek ovšem očekává další průtahy. „Protože úředníci do dopisu nenapsali jasně, proč vlastně zprávu utajili, soud zřejmě celý případ zruší pro nepřezkoumatelnost a vyzve ministerstvo, ať napíše právnímu servisu nový dopis s patřičným odůvodněním, podle jakých paragrafů je dokument tajný. Teprve proti tomuto dopisu pak asi bude možné podat nadějnou žalobu.“ Případ teď leží u městského soudu v Praze, kde mu zatím nepřidělili ani spisové číslo, takže o jeho osudech nelze zjistit nic bližšího.

(Respekt)Zpátky