Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2004


Pacienty v nouzi zachraňují lžíce

Dalibor Dostál

Některé základní vybavení postrádají pacienti, kteří byli hospitalizováni na lůžku v kutnohorské nemocnici. Chybí jim zejména signální zařízení, kterým by si v případě nevolnosti či náhlého zhoršení zdravotního stavu mohli přivolat sestru či lékaře. "Překvapilo mě, že něco podobného jsem u postele neměla k dispozici. Když jsem se ptala lékaře, jak se mám zachovat, pokud by se můj stav náhle zhoršil, podal mi lžíci a řekl, ať s ní tluču co nejhlasitěji do nočního stolku," uvedla pacientka, která byla hospitalizována se srdcem.

Ještě kurióznější pomůcku dostala žena, která v nemocnici ležela s pohybovými potížemi. "Zdravotní sestra přemýšlela, jak bych si v případě nutnosti mohla přivolat pomoc. Nakonec mi přinesla dva tenisové míčky. Řekla mi, ať je hodím na dveře od pokoje. Pokud prý neuslyší první ránu, druhou už určitě nepřeslechne," popsala své zkušenosti pacientka.

Lidé, kteří do nemocnice chodí na pravidelná vyšetření nebo byli léčeni v lůžkové části opakovaně, se již na tuto situaci připravují. "Když jsem naposledy měla nastoupit na plánované několikadenní vyšetření na interní oddělení, koupil mi manžel píšťalku. Pokud by se můj stav zhoršil, přivolala bych si pomoc tímto způsobem," uvedla starší žena, která má již s hospitalizací v kutnohorské nemocnici opakované zkušenosti.

Podle prozatímního ředitele nemocnice Romana Koženého je sice signální zařízení u některých lůžek instalováno, ovšem je pravda, že v mnoha pokojích zcela chybí. "Nemocnice bude procházet nejenom další restrukturalizací, ale nutné budou i investice do vybavení.

Ovšem k tomu nedojde do té doby, než se rozhodne, jakým způsobem bude zařízení v budoucnu fungovat," uvedl Kožený. Nemocnice patří městu. Místostarosta Václav Vančura uvedl, že zastupitelé v prosinci nebo počátkem příštího roku rozhodnou, zda zdravotnický ústav pronajmou soukromé firmě, nebo bude fungovat nadále jako městské zařízení.

(www.mojenoviny.cz)Zpátky