Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2004


Hučína finančně podporuje rodina Mašínů

Zdena Mašínová, dcera generála Mašína a sestra bratrů Mašínových, kteří se s Milanem Paumerem probili za železnou oponu, je přesvědčena, že soud s Vladimírem Hučínem by měl být veřejný. "Jinak to přece není možné," říká Mašínová, která se považuje za Hučínovu důvěrnici.

Proč by měl být soud veřejný?

Tam není absolutně nic k utajení. Jen jména bývalých funkcionářů, kteří se spikli proti Hučínovi.

Vy ten případ znáte?

Když se v Bezpečnostní informační službě dělaly prověrky v druhé polovině devadesátých let, požádali mě, abych se za Hučína zaručila. A já to udělala. Viděla jsem totiž, že usiluje o to, aby tato země nebyla zanesena lidmi spojenými s minulým režimem. A nyní se jedná o spiknutí těchto lidí, ať už z justice nebo policie.

Podporujete se svými bratry pana Hučína?

Ano, je to člověk, který si zaslouží podporu. Podporujeme ho i finančně, víte přece, jak je na tom.

Vy jste byla minulý týden na soudu a zažila jste policejní zásah?

Ano, jsem Hučínova důvěrnice, naštěstí jsem vyvázla a díky advokátu Devátému jsem byla vysvobozena a nic se mi nestalo. Ten mě ze spáru policie vytáhl ve chvíli, kdy mi policie vyhrožovala, že mě vynese.

Myslíte si, že policie byla tak ostrá, protože šlo právě o pana Hučína?

Zcela jistě, hlavní věc je v tom, že nechtějí, aby to bylo veřejné. Ten hlavní dav lidí, to byli členové Konfederace politických vězňů, ten žádal, aby vše bylo zveřejněno. Podle mne tam není nic, co by mělo být v režimu utajovaných skutečností. A pokud má Hučín doklady o lidech, že byli napojeni na StB, tak to přece nemůže být tajné.

Hučín, když se vrátil z vězení, vám prý vyprávěl, že byl ve stejné cele jako váš otec generál Mašín, je to tak?

To byla zvláštní náhoda, že byl v té cele číslo 10, kde byl otec za nacistů vězněn. V té cele byl v roce 1947 nalezen dopis otce nám třem dětem.

Jak dlouho Hučína znáte?

Osobně znám pana Hučína od roku 1997, kdy jsem přišla do Olomouce. Důvěřuji mu naprosto. Je to velice obětavý, rovný člověk.

Pan Hučín patří k obdivovatelům vašich bratrů?

Já jsem o něm v osmdesátých letech nevěděla. Až když začal vycházet Český deník, tam jsem na jeho jméno narazila. A on mi pak vyprávěl, že bratři Mašínovi byli jeho vzorem. To mě dost překvapilo, většina mládeže byla vychována v duchu, že Mašínovi páchali teror.

Myslíte si, že se proti komunismu mělo bojovat odvážněji i v těch 70. a 80. letech?

Samozřejmě. Proti žádnému teroru se nesmí vystupovat pasivně. Ve skutečnosti ta pasivita dodnes demoralizuje celou společnost. Ale samozřejmě, že situace v padesátých letech byla jiná. Bohužel v celé východní Evropě se nestalo, že by se odehrálo něco jako norimberský proces. Z toho těží komunisté, kteří se nyní už nepokrytě dostávají nahoru.

(san)

(MFDNES)Zpátky