Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2004


Každý pátý Čech by vrátil totalitu

Pětině lidí se stýská po totalitním režimu. A kdyby měli tu moc, vrátili by ho zpátky. K nostalgii po komunistických dobách se v exkluzivním průzkumu agentury Median pro MF DNES, v němž odpovídalo 507 respondentů, přiznalo dvacet procent z nich.

Že se Česko v listopadu 1989 vydalo nesprávnou cestou, když zvolilo demokracii, si myslí víc než polovina lidí starších šedesáti let. Mezi padesátníky má stejný názor každý třetí a čtyřicátníky plná čtvrtina. "Na prázdné obchody ti lidé už zapomněli. Zato si pamatují, že bylo všechno skoro zadarmo a každý měl práci," komentuje průzkum Jan Hadrava z Medianu.

Stesk po výdobytcích socialismu vládne například i mezi obyvateli bývalé NDR. Tam by však čas zpátky vrátil jen každý desátý člověk. "Překvapuje mě, že u nás se tolika lidem stýská po předlistopadových poměrech se vším všudy. Zatím jsem se setkával s tím, že by si lidé přáli vrátit jen sociální jistoty," říká Jan Herzmann z agentury Factum Invenio.

Právě tehdejší nulové nezaměstnanosti si lidé, jak ukázalo šetření, cení víc než například svobody projevu či možnosti podnikat, kterým se těší nyní. Sedmačtyřicetiletá účetní Irena Podlahová z Českých Budějovic si na staré časy také občas v dobrém vzpomene. "Třeba rodiny s dětmi se dnes dobře nemají," upozorňuje. Sociolog Jan Hartl z agentury STEM míní, že se za nostalgií skrývá neschopnost. "Jsou to většinou frustrovaní lidé, kterým se nedaří," míní.

Otázka: Přejete si návrat poměrů před listopadem 1989?

Věk dotázaných Ano Ne

15 až 19 let 8 % 92 %

20 až 29 let 3 % 97 %

30 až 39 let 7 % 93 %

40 až 49 let 26 % 74 %

50 až 59 let 31 % 69 %

60 až 69 let 56 % 44 %

Bez rozdílu věku 20 % 80 %

Zdroj: Průzkum Median pro MF DNES

(MFDNES)Zpátky