Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2004


Moskva otevře archiv o invazi v roce 1968

Luděk Navara, Josef Kopecký

Úplná pravda o tragickém roce 1968 je konečně na dosah ruky. Moskevský archiv, kde jsou uloženy dokumenty o sovětské invazi do Československa, bude otevřen badatelům z Česka. Je to překvapivá zpráva - šest let nacházeli čeští historici v Moskvě uzavřené dveře.

Otevření slíbil přímo předseda horní komory ruského parlamentu Sergej Mironov. "Jistě to vrhne podrobnější světlo na přípravu sovětské intervence do Československa. Není vyloučeno, že tam najdeme i něco, co by mohlo vést k novému trestnímu stíhání," řekl ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma. Ale nález dokumentu, který by obrátil naruby dosavadní pohled na sovětskou okupaci, neočekává. "Nebojím se, že by se tam něco mohlo najít, nevadí mi to," reagoval Karel Hoffmann, jediný komunistický funkcionář potrestaný za rok 1968.

V moskevském archivu mohou být informace o telefonátech mezi moskevskými a českými funkcionáři, dopisy mezi ústředními výbory obou zemí. "Za léta 68, 69 bylo asi 400 usnesení politbyra, která se týkala Československa, ta vyžadovala nejrůznější podklady a materiály. Budeme podrobněji vidět do vývoje jejich názorů na dění v Československu," řekl Tůma. "Je to vynikající příležitost, aby se objevily nové dokumenty. Dojde ke zpřesnění některých věcí, které známe v obecné rovině," řekl dokumentarista Radek Schovánek. Seznamy českých agentů sovětské tajné služby KGB však zůstanou tajné.

Překvapivé otevření ruského archivu oznámil včera (20. 10. 2004 – pozn. red. CS-magazínu) předseda horní komory Petr Pithart, který je s Mironovem dojednal. Historikové z Ústavu soudobých dějin už mají připravený společný projekt s ruskou stranou a chtějí o zpřístupnění dokumentů začít jednat co nejrychleji.

(MFDNES)Zpátky