Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2004


Prezidentův přítel Pecić

Jaroslav Spurný

Jeho otce zastřelili konkurenční gangsteři před lety ve francouzské Marseille, kamaráda mu rovněž kulka vzala v jednom z pražských bordelů. Ale Ranko Pecić nezůstal sám: přátelství pojící jej se současným českým prezidentem Václavem Klausem vydrželo rány osudu bez nehod. Naposledy se jejich vztah dostal na přetřes v posledních dnech, kdy vyšlo najevo, že policie „napíchla“ Peciče kvůli podezření z podvodů, odposlech zachytil i pár hovorů s prezidentem a rozčilený Klaus si kvůli tomu pozval na koberec premiéra. Ten úlek nešlo přehlédnout: vzbudil dojem, že se hlava státu snad má čeho bát. Takže kdo vlastně je ten Ranko Pecić, muž s nejvyššími kontakty, kolem kterého se toho tolik děje?

Konec v klubu Amor

Šestapadesátiletý Pecić se v Česku před pětadvaceti lety oženil, dnes tu vlastní několik firem a jeho dcera Gabriela zde vystudovala žurnalistiku. Policie poprvé narazila na postavu Peciče v roce 1992. Tehdy se přátelil s bossem jednoho z balkánských gangů působících v Česku, Teodorem Mirkovičem přezdívaným Cigi. Mirkovič byl sledován a vyšetřován kvůli provozování sítě bordelů a pašování drog. Vyšetřování skončilo v roce 1993 poté, co Cigiho zastřelili členové znepřáteleného gangu v pražském erotickém klubu Amor. Přibližně ve stejnou dobu byl nedaleko francouzské Marseille zastřelen Pecičův otec, obviněný krátce předtím francouzskou policií ze spolupráce s tamním balkánským gangem;

Francouzi zároveň požádali české kolegy o prověrku finančních toků mezi otcem a synem. Česká policie tehdy nic podezřelého nezjistila. Ani nemohla, Pecić nebyl obviněn z žádného trestného činu, a proto soudní povolení ke kontrole bankovních kont nebylo možné získat. Pecić byl tehdy dovozcem zboží firmy Benetton, měl obchod v Jindřišské ulici a podíl ve dvou firmách spojených s H-Systémem – 1. národní bankou a společností Holding, která vlastnila hotel Kriváň v centru Prahy. Na jeho rekonstrukci si také vzala čtvrtmiliardový úvěr.

Společné angažmá s Petrem Smetkou upozornilo policii na existenci Peciče potřetí. Detektivové zjistili, že firma Holding, ve které měl Pecić desetiprocentní podíl, nepoužila peníze „v souladu s projektem rekonstrukce hotelu“. Peníze prostě zmizely, firma je nevrátila. Obviněn byl pouze Smetka, Pecičovo jméno se na úvěrových smlouvách neobjevilo. Další projekt Smetky, na kterém se podílel i Pecić, přinesl podle soudního spisu ztrátu tří set milionů korun. Pecić se Smetkou požádali prostřednictvím společnosti 1. národní banka, která si třísetmilionový úvěr u Komerční banky vzala, o bankovní licenci. Pecić se tehdy v roce 1999 Lidovým novinám zmínil, že „v dozorčí radě by mohla sedět paní Livie Klausová“, a podle neoficiálních a neprokázaných informací se současný prezident Václav Klaus tehdy zasazoval u udělení bankovní licence pro Smetku u guvernéra ČNB Josefa Tošovského (ten se k věci nikdy nevyjádřil). „Pana Smetku neznám a nikdy jsem za něj nikde neintervenoval,“ řekl Klaus médiím v roce 1999. Společnost nakonec kvůli probíhajícímu vyšetřování úvěrových podvodů svých šéfů – včetně Petra Smetky – licenci nedostala.

Premiére, na Hrad

Podnět k Pecičovu letošnímu odposlechu byl, jak objevily Lidové noviny, prostý: policie o něm nalezla několik zmínek v bloku jednoho z obviněných bankéřů, Oldřicha Machalického, který schvaloval stamilionové úvěry firmám spojeným s tunelářským H- Systémem. Podle slov státní zástupkyně Ireny Zadražilové byly hovory Klause s Pecičem podle zákona skartovány, protože se nijak netýkaly vyšetřovaných zločinů. Pecić nebyl zatím obviněn, záznamy soukromých hovorů neunikly do médií, takže by se dalo na aférku zapomenout.

Jenže, jak už bylo řečeno, Václav Klaus zareagoval způsobem, který to nedovoluje. Ostře kritizoval policii za masivní používání odposlechů, předvolal si na kobereček druhého nejmocnějšího muže státu, Stanislava Grosse, aby si s ním o věci promluvil. Po svém setkání oba cítili potřebu zdůraznit, že řeč na odposlechy Peciče vůbec nepřišla.

Pan Klaus čekal v autě

Vztahy mezi Pecičem a Klausem přesahují mantinely tenisových kurtů, mezi kterými se oba muži setkávali svého času i několikrát měsíčně. „Paní Klausová vždy zavolala – Gábinko, říkala, mám nějaké volné lístky, nechceš jít se mnou? Po koncertě na nás čekal pan Klaus a odvezl mě autem domů,“ vzpomínala koncem 90. let Pecičova dcera Gabriela na rodinné přátelství. Manželé Klausovi se loni účatnili slavnostního otevření Pecičova obchodu se zbožím od firmy Hugo Boss v pražské Pařížské ulici. Je nutné dodat, že Pecić nebyl nikdy z ničeho obviněn. Jak už bylo řečeno, v případech 1. národní banky figuruje jako svědek, stejně tak v kauze hotelu Kriváň.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky