Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2004


Hlídkující strážníci jsou lidem pro smích

Jan Ziegler

Pokuty nezabírají. Policii se nedaří plnit svá předsevzetí. Lidé se nám někdy vyloženě vysmívají, stěžují si strážníci v pražských ulicích. Před časem si předsevzali, že situaci ve městě zlepší. Zatím se však nestačí divit.

Vedení města si spolu se strážníky i českou policií předsevzalo, že udělá pořádek v ulicích. Auta jezdí na pěších zónách, parkují na zákazech - to vše se mělo změnit. Zatím se to však nedaří. „Strážníci musí zvolit menší zlo, takže někdy auto nechají zónou raději projet, než aby ho nutili otočit se, protože by to mohlo způsobit problémy v dopravě,“ hájí strážníky jejich mluvčí RadkaWaitová. Potíž je mimo jiné v tom, že mnoho řidičů raději vícekrát zaplatí pokutu, než aby jezdili či parkovali tam, kde jim to místní vyhlášky dovolují.

Navíc selhávají i mimořádné akce, které policisté občas proti neposlušným řidičům vyhlašují. Typickou ukázkou je situace na nejnovější pražské pěší zóně - u Anděla. „Den co den stojí pěší hlídka na začátku zóny u Lidické ulice. Jejím úkolem je zajistit zákaz průjezdu pěší zónou mezi Arbesovým náměstím a Lidickou,“ informovala včera radnice Prahy 5. Jenže v den, kdy tuto akci vyhlásila, po pěší zóně jezdila auta jako o závod. V půl čtvrté odpoledne, tedy v dopraví špičce, nebylo po strážnících na ohlášeném místě ani vidu ani slechu. Kromě běžných řidičů tu projelo i policejní auto - bez zapnutého majáku tu také nemá co dělat.

„Podívejte se, i když tam hlídkují, tak co vám udělají, zastaví, dají nejvíc tisíc korun pokuty a pustí vás dál. Proto tam klidně jezdím,“ řekl například třicetiletý řidič Milan z Podolí. Podobné je to s parkováním v placených zónách. „Když zaparkuji v centru dvacetkrát, tak dostanu pokutu maximálně jednou. A menší, než bych jinak za parkování zaplatil, takže se to vyplatí,“ řekl zase řidič Zdeněk z Prahy 6, který zaparkoval v placené zóně na Národní třídě.

„Některým lidem jsme opravdu pro smích. Pokuty jim vůbec nevadí,“ postěžoval si nedaleko hlídkující strážník. Městská policie v poslední době podobné prohřešky pokutuje výrazně více než v minulosti. Jenže lidé mnohdy i několik let neplatí a pozdější vymáhání pokut je problematické.

(MFDNES)Zpátky