Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2004


Praha se moc amerikanizuje

Ernst Zürcher

V Česku se toho za posledních čtrnáct let mnoho změnilo a rychlost těchto změn působí na člověka více než změny samé. Přibývají nové a nové obchody, nové stavby. Bojím se ale, že vývoj v regionech bude rozdílný. Prahu není možné srovnávat s ostatními částmi země, je zde také nejvíc patrná amerikanizace.

Češi jsou známi svou pohostinností. To je jejich síla. Praha podle mého názoru v tomto směru začíná slábnout, já jsem se v Praze zrovna dobře necítil a přičítám to nekvalitní, neochotné a nepříjemné obsluze. Nádherná Praha, kterou jsem měl vždycky moc rád, začíná být pod obrovským tlakem tržních sil, což je pochopitelně dobře, ale ne v takové míře. Nadměrná zátěž vede ke škodám na kvalitě všeho, co Praha nabízí, zejména kultury. Vývoj podle amerického vzoru je v tomto případě samozřejmý, ale nemělo by se na něj pohlížet nekriticky. Nekritický pohled s sebou přináší přesně to, co jsem na vlastní kůži zakusil - partu na smrt opilých, špinavých a velmi vulgárních Britů, kteří hlukem a zápachem obtěžovali návštěvníky Kavárny Lucerna. Hlavně že provozovatel utržil.

A ještě jeden "detail": v metru máte několik druhů jízdenek, jedno a vícedenní. Ovšem o víkendu si tyto jízdenky člověk může koupit téměř výhradně v automatu, protože další prodejní místa jsou zavřená. Má-li u sebe člověk jen bankovku, je v koncích - nemá kde rozměnit. Máte-li automaty jen na mince (ve Švýcarsku umějí automaty přijímat bankovky), měl by být vedle také automat, který umí rozměnit.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky