Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2004


Konec CS-magazínu?

Ivo Rohan

Takřka před dvaceti lety jsme v Kanadě poprvé v životě ochutnali svobodu. Svobodu se vším všudy, včetně zodpovědnosti za sebe. Také jsme tady poprvé v životě ochutnali tržní ekonomiku.

Po dvou třech letech rozkoukavání nám známí poradili, že pekárna Angelo´s je přímá prodejna s evropskými, hlavně však italskými specialitami. Nakoukli jsme tam. Čisťounko, voňavo, neuvěřitelný výběr specialit z celé Evropy. A ochutnávky zadarmo. ZADARMO! Keksy pro naší malou dceru, kousek sýra hned vedle, uzená šunka s okurkama, ještě teplé housky a chléb s křupavou kůrkou rozkrájený na kostičky. Vždyť nám to vlastně vnucovali. Zkuste, ochutnejte! Poprvé jsme ochutnávali, seč nám síly stačily, moc dobré to bylo.

Podruhé jsme i šišku chleba za 79 centů koupili. Pochopitelně po všech ochutnávkách. Příště jsme i kousíček salámu zakoupili a přesto se na nás u Angela pořád usmívali. Konečně nám však došlo, že tam nemůžeme jíst zadarmo. Došlo nám, že jej to stojí peníze, aby mohl prodávat. A došlo nám, že musí prodat, aby přežil.

Dodnes k Angelovi chodíme pravidelně, tu a tam zkusíme co má nového, chleba zobneme jen tak jako a při tom plníme vozík dobrotama.

Škvoreckého, Ulče, Kunderu a jiné jsme hltali na začátku naší emigrace stejně - zadarmo. Známí nám půjčovali knihy, časopisy. Poté jsme si zaplatili půlroční předplatné Západu. A pomalounku nám docházelo, že tady není zadarmo nic. Že Škvorecký, Kundera a jiní se živí psaním, nabízejí zboží, za které je nutno platit.

Informační éra. Odzvonilo páře, nastoupil internet. Skoro vše v síti je opět zadarmo. Urá. Kliknu na FoxNews a mám zadarmo poslední zprávy, např. z Iráku. Kliknu na CS-magazín a čtu zajímavé a nezaujaté články týkající se celého světa. Je to ZADARMO! Nevidím však Krystlíkovo úsilí, jeho výdaje za předplatné novin, telefonu a internetového připojení dial-up. V Evropě se to prý platí ještě od minuty.

Vychutnával jsem, úplně zadarmo, skvělé postřehy a příspěvky CS-magazínu z celého světa. Díky za ně!

Polepším se.

Ivo RohanZpátky