Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2004


Žigovi stále čekají

Martina Wedlichová, Květa Havlová

Po deseti měsících čekání jde znovu před soud případ krutého napadení těhotné ženy a jejího manžela jesenickými skinheady. Nový proces s trojicí násilníků, kteří v červnu 2003 přepadli a ztloukli Lydii a Jana Žigovi v noci v jejich bytě, nařídil soudce tamního okresního soudu Dušan Jedlička na začátek prosince. Zjistit, proč otřesný a celkem přehledný případ rasistického lynče (Žigovi jsou totiž Romové a útočníci svůj motiv všeobecné etnické nenávisti nepopírali) trvá justici tak dlouho, není možné. „Nestojím o medializaci této kauzy,“ odmítá jakýkoli rozhovor soudce Jedlička.

Podobně stroze se jeseničtí soudcové staví k nočnímu nájezdu na byt Žigových od počátku. Repektive od letošního ledna, kdy člen tamního senátu Miloš Kubíček vynesl – sedm měsíců po útoku – nad trojicí násilníků omilostňující verdikt. Opilé neonacisty útočící vražedně na jiné lidi jen kvůli jejich etnickému původu (paní Žigové čekající právě porod prvního dítěte rozbili hlavu dlažební kostkou tak, že dodnes nevidí na jedno oko) prohlásil Kubíček za pouhé nezvedené kluky, kteří ale „jinak žijí spořádaným způsobem života“. A státní zástupce s ním souhlasil.

Veřejnost ovšem zareagovala poměrně silným zděšením. Po vlně kritiky od občanských spolků, z části médií a politické scény se do věci vložilo nadřízené ostravské státní zastupitelství a přikázalo jesenickým žalobcům dodatečně se proti verdiktu odvolat. Soudce Kubíček se pak dalšího rozhodování v případu zřekl s tím, že pod tímto „nepřípustným nátlakem“ odmítá rozhodovat, a záležitost převzal jeho kolega Jedlička.

Mezitím plyne život všech aktérů někdejšího nočního dramatu stále ve stejných kolejích. Všichni tři útočníci jsou na svobodě a mají za sebou několik dalších útoků na jesenické Romy, které policie vyšetřuje. Lydie Žigová je na své cestě s kočárkem domů tu a tam potkává – oběti i útočníci bydlí totiž jen pár panelových bloků od sebe. Zřejmě i proto manželé Žigovi o svém pohledu na případ raději nechtějí mluvit. „Několikrát jsem žádal město, aby jim poskytlo jiný byt, který by jim zajistil větší bezpečí. Starosta a jeho zástupci to ale vždy odmítli s tím, že nejsou na řadě,“ říká šéfredaktor romského listu Romano Hangos Karel Holomek.

Starosta Jeseníku je na služební cestě v zahraničí a jeho zástupkyně Jarmila Javoříková k věci mluvit nechce: „Téma Žigových je zneužíváno k vykreslení Jeseníku coby rasistického města,“ opakuje větu, kterou často říkala i po lednovém soudu. „Takže bez komentáře.“

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky