Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2005


Pojídání buráků chrání před nemocemi

Burské oříšky se všeobecně považují za tučnou a nezdravou pochutinu. Floridští odborníci na výživu však při zkoumání buráků dospěli k překvapivému závěru: oříšky obsahují značné množství antioxidantů, tedy látek, které pomáhají chránit lidské buňky před poškozením. Antioxidanty se běžně vyskytují v rostlinách a v těle člověka brání účinkům volných radikálů, tedy škodlivých látek. Mohou tak předejít například nádorovému onemocnění či kornatění tepen.

Podle dřívějších poznatků vědců zajistí dostatečný přísun antioxidantů konzumace některých druhů zeleniny a ovoce. Nejvíce těchto látek je v granátovém jablku, o něco méně jich mají jahody či ostružiny. Jak napsala BBC, vědci nyní přišli na to, že buráky obsahují zhruba stejně antioxidantů jako jahody a mnohem více než třeba jablka či mrkev. Odborníci si proto začali pohrávat s otázkou, zda by nebylo možné vypěstovat speciální druh burských oříšků s ještě vyšším množstvím antioxidantů, než mají běžné buráky.

Dietologové přesto varují, že nahradit ovoce pojídáním buráků zřejmě nebude to pravé ořechové. Buráky totiž obsahují příliš mnoho tuku a často bývají nezdravě solené.

(tpa)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky