Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2005


České restaurace stále velmi šidí zákazníky, tvrdí inspektoři

Lidé, kteří navštíví tuzemské restaurace, by se měli mít stále na pozoru. Upozorňují na to pracovníci České obchodní inspekce (ČOI). Ta loni zjistila porušení zákona v bezmála 40 procentech kontrolovaných restaurací. Mezi nejčastější prohřešky i loni patřilo šizení zákazníků na množství podávaného jídla a pití.

Ústřední ředitel ČOI Jiří Pěkný včera sdělil, že "nejhorší situace byla v této oblasti v loňském roce opět v Praze, kde závady byly zjištěny v 56 procentech kontrolovaných restaurací". Nad 50 procent závad zjistili inspektoři v Českých Budějovicích a v Olomouci a k polovině se přiblížila i Ostrava, Ústí nad Labem a Tábor," uvedl Pěkný. Kromě množství jídla a nápojů bylo druhým nejčastějším nedostatkem hostinských to, že neseznámili spotřebitele s cenou poskytovaných služeb, či nesprávně účtovali a používali neověřených měřidel.

Česká obchodní inspekce chce kontrolovat i banky, zda svým klientům neoprávněně neúčtují některé poplatky. Podle Pěkného se k tomuto kroku úřad rozhodl kvůli velkému počtu stížností lidí, kterým se vysoké bankovní poplatky nelíbí. "Každý klient banky je zároveň spotřebitelem a my máme na oblast bankovních poplatků velké množství stěžností od lidí, že platí za služby, které ani nechtějí, a že v celé Evropě toto není," řekl Pěkný.

ČOI zpřísní i rozbory benzinu a nafty, aby udržela krok s distributory pohonných hmot. Někteří z nich totiž podle Pěkného přišli na nové způsoby, jak beztrestně prodávat na čerpacích stanicích méně kvalitní benzin a naftu. "Do nafty i benzinu jsou přidávány látky, které jednoduché zkoušky nezjistí," řekl včera Pěkný. V loňském roce z 1767 odebraných vzorků pohonných hmot jich nevyhovělo jakostním požadavkům 8,6 procenta. Podle Pěkného toto číslo neodpovídá situaci na trhu.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky