Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2005


Délka prstů prozrazuje sklon k agresi

Stoupenci chiromantie věří, že z ruky člověka lze vyčíst jeho osud. Kanadský vědec Peter Hurd sice z lidské ruky neumí vyčíst přímo osud, ale dokáže z ní odhadnout, jak agresivní je její majitel. Hurd to alespoň tvrdí ve studii, kterou uveřejnil odborný časopis Biological Psychology.

Sklony k agresivitě prý prozrazuje délkový rozdíl mezi ukazováčkem a prsteníčkem. Čím je ukazováček kratší než prsteníček, tím agresivnější člověk je. Tento poznatek se ovšem uplatní pouze ve vztahu k přímému fyzickému násilí. Neplatí tedy pro slovní agresivitu nebo pouhé nepřátelské chování. Ženy většinou mají ukazováček a prsteníček zhruba stejně dlouhý, zatímco mužský ukazováček je oproti druhému prstu často výrazně kratší. Zjištěná skutečnost prý souvisí s ověřeným poznatkem, že délka prstů závisí na množství mužského hormonu testosteronu, kterému je vystaveno embryo v děloze.

Někteří odborníci například zastávají názor, že čím delší má muž prsty, tím je plodnější. Hurd svou teorii založil na zkoumání prstů tří stovek kanadských studentů. Závěry si teď chce ověřit na hokejistech - hodlá zjistit, zda je délka jejich ukazováčku nepřímo úměrná době, kterou během zápasu stráví na trestné lavici.

(tpa)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky