Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2005


Dzurindu mám nejradši

Luboš Palata

S Chirakem si dá jen večeři, a to ještě pouze v Bruselu. Se Schröderem navštíví hned tři německá města, ale Berlín mine. Jen za Dzurindou se vydá až do Bratislavy. A navíc ještě Slovensku zařídil pět minut slávy, protože si tam pozval Putina. A když si nemůže s hlavou slovenské vlády zaběhat, projede se alespoň na horském kole, jen aby Dzurindovi udělal radost.

George W. Bush má určitě ze všech tří jmenovaných, řekněme státníků, Mikuláše Dzurindu nejradši. Pokud si projdeme stanoviska slovenského premiéra ke všemu, co americký prezident v posledních čtyřech letech provedl, iráckou válkou počínaje, je jasné proč. Dzurinda vždy a za všech okolností s Bushem souhlasil, podporoval ho, a to až s vděčností vazala. Určitá vděčnost je ovšem na místě. USA vytlačily svým vlivem z vládnoucích pozic Hnutí za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara - a otevřely tak Bratislavě nejen dveře zpět do Evropy, ale i Dzurindovi do sídla předsedy vlády.

Ale o Dzurindu jde při Bushově cestě až na posledním místě - je to jen ukázka toho, že za každých okolností věrným spojencům dokáží Spojené státy náležitě projevit své díky. I když jen málokdo se odváží tvrdit, že Slovinsko, kde se konal minulý americko-ruský summit, Bushovi někdy v něčem pomohlo.

V Bruselu ani ve Frankfurtu nehledá Bush cestu k nějaké dohodě. Ve včerejším projevu, úvodním v celém turné, neudělal ze svých dosavadních pozic ani úkrok zpět. Bush přijel jako vítěz a jako vítěz se chová. Byť dává najevo, že je ochoten vzít vzpurné (Západo)Evropany na milost, pokud jako středověcí lenní páni nabídnou jemu, králi světa, své voje k šíření svobody. Přijel, aby dal Chirakovi, Schröderovi a jim podobným ještě jednu, jak říká, novou šanci.

Přestože má Bush s okupací a správou Iráku obrovské potíže, jeho dvojí mandát, amerických a iráckých voličů, mu umožňuje nebýt v pozici prosebníka. A také jím ani trochu není. Přijel jen vysvětlit, jak očekává, že se budou odteď evropští státníci chovat. Kdyby bylo po jeho, tak nejlépe jako Dzurinda.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky