Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2005


Bylina protěž prý chrání před rakovinou

Alpská protěž, symbol Švýcarska a jeho hor, by mohla pomoci při prevenci rakoviny. Jak uvádí studie výzkumného střediska Mediplant ze švýcarského kantonu Valais, rostlina produkuje velmi důležité antioxidanty. Odborníci věří, že pravidelné užívání odvaru z protěže má na lidský organismus blahodárný vliv.

Antioxidanty jsou látky, které pomáhají chránit lidské buňky před poškozením, a tím předcházejí nádorovým onemocněním. Právě proto by se protěž v budoucnu mohla uplatnit jako jeden z významných prostředků v boji proti rakovině.

"V alpské protěži jsme zatím identifikovali čtyřicet různých molekul. Polovina z nich je naprosto neznámých," uvedl Xavier Simmonet, ředitel Mediaplantu. Mediplant chce zjistit, v jaké nadmořské výšce protěž vytváří největší množství antioxidantů. Proto teď tyto bílé květiny pěstuje v pěti různých lokalitách, které leží od 500 do 2500 metrů nad mořem.

Experiment započal vloni na jaře a první výsledky by měl přinést s příchodem letošního podzimu. Vědci plánují provést tisíce rozborů jednotlivých rostlinek. Alpská protěž se už běžně používá v ochranných opalovacích krémech. Díky svým antioxidačním vlastnostem může rovněž posloužit například při prevenci stárnutí kůže.

(čtk)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky