Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2005


Se spolupracovníky StB v církvi se prý mají vypořádat biskupové

S duchovními, kteří v minulosti spolupracovali s komunistickou Státní bezpečností (StB), by se měli vypořádat sami biskupové jednotlivých slovenských diecézí. Na dnešní (23. 02. 2005 – pozn. red. CS-magazínu) tiskové konferenci v Donovalech to řekl generální sekretář Konference biskupů Slovenska (KBS) Marián Chovanec. Reagoval tak na informace, podle nichž se ve svazcích StB, které Ústav paměti národa (ÚPN) zveřejňuje postupně na internetu, nacházejí i významní církevní hodnostáři.

Kromě bratislavsko-trnavského arcibiskupa Jána Sokola je ve svazcích údajně i hlava slovenské pravoslavné církve Nikolaj. Tajná policie vedla podle ÚPN záznamy rovněž o emeritním řeckokatolickém biskupovi Jánu Hirkovi.

Nikolaj i Hirka už popřeli, že by tajné policii vědomě pomáhali. Svou spolupráci s StB popírá také arcibiskup Sokol. "Jeho eminence arcibiskup Sokol je rozčarován ze šířících se informací o své údajně vědomé spolupráci s StB," řekl dnes novinářům mluvčí KBS Martin Gavenda. Tyto informace podle něj způsobují Sokolovi i katolické církvi těžkou morální ujmu.

Podle Chovance ale biskupové připouštějí, že někteří příslušníci kléru s StB spolupracovali a byli v jejích službách, a ty prý obhajovat nechtějí. "V případě, že se duchovní dobrovolně nabídli kvůli vyšším postům, kariéře či penězům nebo na kohokoliv donášeli či úmyslně škodili, to (biskupové považují) odsouzeníhodné," uvedl Chovanec.

"Pokud se ale duchovní po častých návštěvách a obtěžovaní pracovníky StB zamotali do jejích sítí, nebo byli vydíráni, podlehli panice a udržovali s StB kontakt, je třeba mít s nimi soucit," uvedl dále. Duchovním, kteří údajně nevědí, jak se do evidence dostali, a tvrdí, že spolupráci nepodepsali a nikoho neudávali, je podle něj "třeba věřit".

Biskupové se dnes rovněž omluvili lidem, kterým duchovní svou spoluprací s StB uškodili. Podle Chovance by ale měla být na pranýři tehdejší komunistická strana. "Ona byla iniciátorkou aktivit StB a jejích příslušníků," praví se ve stanovisku, které v závěru dnešního plenárního zasedání zveřejnila KBS.

(jpl, mka, hej)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky