Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2005


Problém se Šárkou roste

Jaroslav Spurný, Jana Neumannová

Problémy premiéra Grosse s podezřelým majetkem a podnikáním jeho ženy ani zdaleka nekončí. Naopak, z nově objevovaných informací je jasné, že rozplétání tohoto příběhu ještě pořádně nezačalo. A že může přinést opravdová překvapení. Podle veřejně dostupných dokumentů, které má Respekt k dispozici, Libuše Barková při ručení za bankovní úvěr pro Šárku Grossovou podváděla. Navíc přibývají důkazy, že paní Barková není jen pronajímatelkou domu pro nevěstinec Escade, ale přímo majitelkou tohoto nevěstince. To zásadně posiluje už tak velké podezření, že se společný mnohamilionový projekt dvojice Grossová-Barková opíral o špinavé peníze. Takže premiér a jeho žena mají co vysvětlovat i poté, co se Šárka Grossová uvolila dočasně předat svůj byznys do správy prozatím neznámé advokátní kanceláře.

Dvojí záruka

Stanislav Gross před týdnem přiznal, že za pětimilionovou bankovní půjčku, za niž jeho žena koupila dům na pražském Proseku, ručila stará rodinná přítelkyně Libuše Barková. Vlastně mu nic jiného nezbylo, bylo jen otázkou času, kdo skutečnost objeví ve veřejně přístupných listinách. Půjčku Šárce Grossové – respektive její firmě Denna Production – poskytla loni počátkem května eBanka. Vzhledem k tomu, že firma Denna existovala pouhé dva měsíce a neměla žádný prokazatelný majetek (čtyřmilionovým bytem Grossových paní Šárka ručit nemohla, protože ten už slouží jako záruka na hypotéku), zaručila se za úvěr své přítelkyně Libuše Barková svým domem v Buzicích. Banka vyžadovala po Barkové prohlášení, že její buzický dům není „zatížený žádným jiným zástavním právem“, a také výpis z katastru nemovitostí, který tuto skutečnost dosvědčí. Barková prohlášení podepsala a výpis z katastru předložila.

Jenže podváděla. Ten samý dům dala do zástavy v září 2003 na svůj úvěr u České spořitelny, za který ona sama koupila jiný dům na Proseku. Katastrální výpis, který při ručení pro Grossovou poskytla, byl starý deset měsíců a obsahoval neaktuální, tudíž nepravdivé informace. Podle právníků, například advokáta Stanislava Devátého, je takový postup úvěrovým podvodem. Paní Barková své kroky vysvětlit nechce. „Vůbec nevím, kde se nachází,“ říká její asistent Roman Kühnert.

Odkud šly peníze

Je nutné připomenout ještě další dvě už známé skutečnosti z transakce, na které ani obě dámy, ani premiér Gross zatím nezareagovali, které jsou však nesmírně důležité. Přestavba proseckých ruin, ze kterých chtějí Barková s Grossovou vytvořit luxusní bytový objekt, přijde podle expertů minimálně na padesát milionů korun. Zatímco paní Barková už má svou část pohromadě díky zmíněnému (pětadvacetimilionovému) úvěru u České spořitelny, premiérova žena se ke svým finančním zdrojům na rekonstrukci odmítá vyjádřit. Přitom jde o aktuální otázku: podle tvrzení asistenta paní Barkové by měl být komplex hotov na konci roku 2006.

O vysvětlení se dá vzhledem k nekomunikování obou dam jen spekulovat, nicméně je možné, že vše mělo být financováno z podezřelých zdrojů Libuše Barkové a jejího nevěstince. Nasvědčují tomu už velice pochybné okolnosti samotného nákupu. Barková totiž, jak jsme už informovali, kupovala svůj prosecký dům natřikrát. Počátkem roku 2003 vyhrála dražbu nabídkou jedenácti milionů korun. Krátce poté ovšem vypukla známá „odposlechová aféra“: na veřejnost unikla informace, že se premiér Gross dostal do policejních svodek kvůli telefonátům s úředně odposlouchávanými osobami, a Respekt od svých zdrojů zjistil, že jednou z těchto osob měla být právě Libuše Barková (u soudu se nám to ale nepodařilo prokázat). Tváří v tvář mediálnímu zájmu paní Barková nechala propadnout půlmilionovou dražební jistinu a z transakce tiše vycouvala – zřejmě proto, aby nemusela vysvětlovat původ peněz.

Dům ale o pár měsíců později získal v nové dražbě za jedenáct milionů korun provozní bordelu Escade Martin Kopřiva. Kde vzal takovou sumu, když podle své tehdejší manželky nikdy tolik peněz nemohl vydělat? „Na to se zeptejte paní Barkové,“ odpovídá Kopřiva. Právě jí ostatně koupený dům po pár týdnech prodal – za pouhých pět milionů korun. Čistotu těchto peněz už by Libuše Barková prokázat mohla – mezitím si totiž vyřídila zmíněný úvěr u spořitelny. Jakými penězi chtěla zaplatit původně (a jakými později zaplatil Kopřiva)?

Naše paní Líba

Prostituce v Česku není legální a provozování nevěstinců je mlčky trpěno, pokud domy platí nějaké daně. Nicméně jelikož příjmy za poskytnutí sexu vlastně nemohou účtovat, představují zdejší nevěstince ideální pračky na peníze. A Escade – podle reklamy „největší erotický klub v Praze“ – samozřejmě není z tohoto pravidla výjimkou. Instituci dnes pravděpodobně papírově vlastní „řeznice“ Kateřina Nováková a její firma Herno (pro rozhovor není na svém domácím telefonu k zastižení), nicméně z vyjádření svědků i podle dalších důkazů je zřejmě jeho provozovatelkou Libuše Barková.

„Můžu vás ujistit, že naše paní Líba je a vždy byla majitelkou tohoto podniku. Ještě před měsícem vyplácela děvčatům peníze. Ať se vydává za majitele kdokoli, je paní Barková stále tou osobou, která podnik vede,“ říká jedna ze zaměstnankyň podniku (její jméno má redakce k dispozici). „V poslední době se tam objevuje už méně často, občas přijde v noci s nějakou partou, otevřou šampaňské. Je usměvavá, ale mezi děvčaty má respekt, všichni vědí, kdo tomu velí. Někdy ráno dělá pokladnu. Peníze z pokojů se zapisují jen do sešitku a podle toho nás vyplácejí. Přijdeme k paní Barkové do kanceláře a inkasujeme,“ dodává.

„Už si to moc nepamatuju,“ vzpomíná Marcel Votruba, který s Barkovou před jedenácti lety začínal podnikání. „Vím, že ten podnik Escade tehdy Barková rozjížděla, ale potom jsme se rozešli,“ tvrdí pan Votruba. A manželka Martina Kopřivy říká: „Vždy jsem si myslela, že když můj muž dělal provozního v Escade a zároveň mluvil o tom, že pracuje pro Barkovou, že je to jedno a totéž.“ Bez důležitosti není ani fakt, že Escade má své internetové stránky a jejich doménu platí a má zaregistrovánu firma Šeba patřící Barkové.

Lživá záruka na úvěr Šárky Grossové, podezřelé finance investované do domu Libuší Barkovou, fakt, že podle vážných indicií se jeho žena možná účastní podniku financovaného nelegálními penězi – to je rámec, ve kterém se dnes pohybuje premiér této země. A místo snahy problém vážně řešit se Stanislav Gross pouští do těžko pochopitelných vytáček a hrozeb žalobou. Například tvrdí, že je lež, že by Šárka zaplatila za dům v hotovosti, jak napsal Respekt, ale že šlo o bankovní převod. V kupní smlouvě přitom stojí, že „peníze budou uvolněny ve prospěch prodávajícího na účet v České spořitelně“. Tvrzení Respektu i Stanislava Grosse jsou tedy stejně pravděpodobná. Ale především: na podstatě celé věci to vůbec nic nemění.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky