Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2005


Železnému s láskou

Erik Tabery

Za vše mohou nespravedliví soudci. K tomu dospěli členové parlamentní komise vyšetřující okolnosti prohrané stockholmské arbitráže, která před čtyřmi lety označila český stát za spoluviníka při krádeži americké investice v TV Nova. Předseda „vyšetřovací“ komise Stanislav Křeček se při tom ve sněmovní řeči pochválil, že právě tímto verdiktem ukázala jeho komise oprávněnost své existence.

Popravdě řečeno dokázala spíše pravý opak. A nejen proto, že konečné potupení arbitrů avizovali někteří poslanci už dávno dopředu, takže nelze hovořit o velké nestrannosti. Mnozí členové komise také byli důležitými aktéry oněch – dnes už zdánlivě tak dávných – událostí, v nichž jistý Vladimír Železný za pomoci jistých šéfů opoziční smlouvy a jejich fámulů v Radě pro televizní vysílání obral své americké společníky o televizi vzniklou z jejich peněz. Třeba členové současné „vyšetřovací“ skupiny a někdejší významní představitelé mediální komise Ivan Langer a Miroslava Němcová se tenkrát postavili na stranu Železného, takže prohlašovat je dnes za nepodjaté chce velkou dávku naivity. Práci komise znevěrohodňuje i závěrečné hlasování celé sněmovny, kde byli pro schválení zprávy občanští demokraté a komunisté (plus dva socialisté) a na druhé straně lidovci, socialisté a unionisté (a to včetně jejich členů komise). Jde tedy o stejné rozdělení pohledů na věc jako před lety.

Křeček stále omílá dokola, že se podařilo prokázat, že jeden z důkazů proti Česku kdosi zfalšoval. Bez policejní analýzy těžko soudit, ale stejně šlo o vcelku bezvýznamný dokument, na kterém se stále točí především Železný. Přitom ani on ani poslanci nemohou změnit nic na tom základním: že stát, respektive jeho tehdejší vládcové pomohli z politického kalkulu jednomu kombinátorovi obrat zahraničního investora. A že pokutu za naši neschopnost rozmetat včas souručenství Železný-Zeman-Klaus jsme si tedy vrchovatě zasloužili.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky