Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2005


Taxikáři: Už se o nich mluví od Aljašky po Austrálii.

Píší o nich noviny s názvy jako Townsville Bulletin, Anchorage, Daily News či Geelong Advertiser. Pražští taxikáři jsou svérázným pražským rysem už roky, ale poté, co okradli i pražského primátora, stali se celosvětovým fenoménem. Skoro to vypadá, že od dob, kdy Robin Hood zajal šerifa z Nottinghamu, svět neměl větší atrakci podobného druhu.

Když list Chicago Tribune psal 23. ledna v cestovní příloze o třech místech, kde mohou turisty potkat problémy, vybral si Nepál obávající se útoku maoistů proti vládě, jižní Asii zotavující se z úderu tsunami - a sedadlo v pražském taxíku.

Taxikáři, kteří okrádají cizince, se už stali součástí koloritu Prahy jako Hradčany a pivnice a jejich chování v místě považovaném za příjemné a pohodové v očích cizinců jen dokresluje kafkovskou pověst města. Varování, že anglický přízvuk se v Praze může prodražit, je součástí každého průvodce.

Ale věc je vážná. „Naše zastoupení ve světě hlásí, že to, co se píše o pražských taxikářích, vytváří velmi negativní obraz,“ říká Petr Kratochvíl z agentury CzechTourism, která má na starosti mimo jiné příliv turistů do republiky. Kratochvíl dodal, že tak vzniká negativní asociace spojovaná s Českem. „Neznamená to, že to samo o sobě mohlo nějak odradit turisty, ale může to vést k vytvoření celkově špatného image země s nepoctivými službami.“

Podobný názor měli i další oslovení experti. Přitom Česká republika zahajuje kampaň, v níž si chce vylepšit pověst v cizině a přitáhnout další návštěvníky. Například CzechTourism chce letos představit zemi jako vhodný cíl pro kongresovou turistiku.

(vod)

(MFDNES)Zpátky