Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2005


Žalob vůči Česku rychle přibývá, od roku 1993 stát vyhrál jediný spor

Počet žalob podaných vůči České republice u Evropského soudu pro lidská práva neustále roste. Loni stoupl nejvíce ze všech zemí Rady Evropy. Žalobu podalo 1370 lidí, což je skoro o 430 více než v předchozím roce. Proti roku 2002 se zvýšilo množství stížností dokonce o 179 procent.

"Ze srovnání s jinými členskými státy Rady Evropy vychází Česká republika jako jednoznačně nejhorší," hodnotí počet stížností ministerstvo spravedlnosti. O situaci má dnes informovat vládu. Podle ministerstva nejsou údaje kanceláře Evropského soudu za loňský rok ještě definitivní. Kromě toho, že Česko vede v množství přibývajících stížností, dohání ostatní státy také v jejich přepočtu na počet obyvatel. Loni, kdy na milion obyvatel připadalo 150 stížností, byla republika šestá z 31 států. Ministerstvo ve zprávě připouští, že nárůst počtu může odrážet zvyšující se nespokojenost občanů s prací české justice.

Po obdržení stížnosti soud nejdříve zvažuje, zda se bude případem vůbec zabývat. Pokud uzná stížnost za přijatelnou, oznámí to danému státu a vyžádá si jeho stanovisko. Loni soud požádal ČR o vyjádření k 86 případům proti 17 v roce 2003. Ve 27 případech týkajících se ČR pak v uplynulém roce vynesl rozsudek. V roce 2003 jich bylo pět. V období let 1993 až 2004 prohrál český stát 41 sporů a vyhrál jediný. Deset soudů skončilo smírem a čtyři lidé svou žalobu stáhli. Naprostá většina případů se týkala nepřiměřené délky soudních řízení.

(čtk)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky