Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2005


Zákon více potrestá nepoctivé taxikáře

Pokud taxikář zapomene svému zákazníkovi vytisknout účtenku, může okamžitě až na dva roky ztratit svoji licenci. Ale v případě, že klientovi vydá potvrzenku předraženou, nemusí se ničeho bát. Říká to tak zákon, který má zpřísnit pravidla pro provozování taxislužeb a který včera (30. 03. 2005 – pozn. red. CS-magazínu) schválili poslanci.

Pasáž, podle které o svoji licenci přijde taxikář, který jízdu předražil, nakonec ze zákona vypadla. " Budeme se snažit, aby tuto zmínku do zákona zapsali ještě senátoři," říká náměstek pražského primátora Rudolf Blažek (ODS).

Hlavní město s nepoctivými taxikáři bojuje marně už roky. Pražští radní proto chtěli, aby se zákon změnil. Blažek slibuje, že pokud zákon podpoří i senátoři a prezident, čekají pražské taxikáře masivní kontroly. Norma bude platit v celé zemi. "Podmínky, jaké jsou v Praze, se nedají srovnávat se zbytkem republiky. Jsou tam navíc formulace, které už byly v městských vyhláškách," namítá však ředitel taxislužby Rony Taxi Josef Rozenský.

"Není to pravda," oponuje Blažek. Dosud třeba nešlo odebírat licence přímo taxikářům, kteří spáchali vážný přestupek. Teď o svůj osobní průkaz přijdou v případě, že více než třikrát porušili dopravní předpisy nebo nevydali zákazníkovi účtenku. Všichni taxikáři také budou muset projít školením.

(čtk)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky