Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2005


Policisté mařili pátrání

Bohumil Zeman

Čtyři vysoce postavení policisté chtěli uchránit před vyšetřováním kolegu. Za to včera (05. 03. 2005 – pozn. red. CS-magazínu) u soudu dostali podmínky.

V prosinci roku 2002 přepadl jednu z karlovarských pošt ozbrojený lupič a ukradl třináct tisíc korun. Z loupeže byl podezřelý policista Jan Budík. Před soud se včera dostali Budíkovi kolegové, kteří podle obžaloby zasahovali do vyšetřování s cílem odvrátit od Budíka podezření. Jedním z nich byl i Budíkův otec, jinak druhý muž karlovarské policie. Čtyři obžalovaní policisté dostali podmíněné tresty od šesti do šestnácti měsíců. Budíka mladšího soud už loni pro nedostatek důkazů osvobodil.

Hlavní roli v kauze zmařeného vyšetřování sehrál otec podezřelého Vladimír Budík. Zavolal si svého syna a spolu se dvěma vyšetřovateli ho znovu poslal na poštu. "Když tě poznají, půjdeš do basy," rozkázal. Tím porušil postup, kdy pošťačky měly pachatele rozeznat mezi jinými lidmi. "Závažným způsobem selhali. Ztížili vyšetřování loupeže. Některé důkazy už se pak nedaly provést," uvedl soudce Marek Poláček.

Budík starší se hájil, že vyšetřování nezhatil úmyslně. Podle státního zástupce však kriminalisté pošťačky ovlivňovali. Přivedli Jana Budíka na poštu jako kolegu, kterého si ženy spletly s pachatelem, a pak ho s nimi nechali o samotě. "Byla jsem z toho docela v šoku," vzpomínala přepadená Renata Strnadová. Navíc obžalovaní kriminalisté vyšetřovatelce případu přepadené pošty zatajili, že Budík je podezřelý. Inspekce ministra vnitra se o možném pachateli dozvěděla jen náhodou až po dvou měsících.

Všichni čtyři odsouzení bývalí důstojníci Miroslav Roušal, Vladimír Budík, Jaroslav Hladík a Jiří Kožíšek na konci loňského roku od policie odešli s odstupným a rentou. Proti rozsudku se včera odvolali. Jan Budík stále pracuje u policie na obvodním oddělení na Karlovarsku.

(MFDNES)Zpátky