Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2005


Soudruzi v triku

Tomáš Baldýnský

Když ten náš pan Grebeníček řekl "Je tady nějaký primitiv, odveďte ho," úplně ve mně hrklo, jak jsem zalitoval přítomných policistů. Jasně, služba je služba. Ale zhaftnout parlamentního politika uprostřed politického shromáždění není žádná legrace - ani když o to sám takhle požádá. Divné bylo, že zmatení policisté v civilu místo Grebeníčka sebrali aktivistu Jana Šinágla, a to přesto, že si vůbec nejsou podobní (Grebeníček na veřejnosti tričko s portrétem Vladimíra Hučína a nápisem VEŘEJNÝ PROCES! nenosí, má ho jenom na spaní).

Tu záměnu prostě nechápu - Grebeníček a Šinágl se sice dost často vyskytují na stejných místech, ale vždycky jsou dost daleko od sebe a dají se snadno odlišit. Například tehdy v tom vysílání Kotle byl Šinágl ten pán v publiku, který kladl emotivní dotazy, a Grebeníček ten uprostřed, co se vykrucoval.

Samozřejmě je tu možnost, že by Grebeníček skutečně tím "primitivem" nemyslel sebe sama, ale právě Jana Šinágla. A že opravdu vyzýval policisty, aby křiklounovi zacpali zobák. Tím by však vybízel k sebou kritizovanému "používání nejrůznějších prostředků včetně násilí" k umlčení hlasu "skutečných tvůrců hodnot" a popřel právě pronášený proslov. Za tím bude něco jiného.

Napadlo mě, že policisti primitiva poznali podle toho, že měl na sobě tričko s nápisem. S lidmi v tričcích s nápisy totiž bývají problémy, to je známá věc. Shodou okolností zrovna Vladimír Hučín, kterého měl pan Šinágl na tričku, by mohl sloužit za příklad.

I on začal svou protizákonnou činnost tím, že narušil komunistické shromáždění tričkem. V roce 1971 vešel v Přerově do hospody, v níž zasloužilí členové strany spolu s milicionáři a sovětskými vojáky družně oslavovali 50. výročí založení KSČ, a měl při tom na sobě tričko s provokativním nápisem Led Zeppelin (to je anglicky!). Tehdy byla naštěstí jiná doba, komunisté byli ještě čerství a plní sil, takže ho nejen zmlátili do krve, ale po právu vyfasoval i deset měsíců podmínky.

V tričku s vyobrazením tričkového provokatéra se pan Šinágl dopustil provokace na druhou a vlastně může být rád, že byl ještě téhož dne z basy venku a že si nenavlékl tričko pruhované.

Což mi připomíná, že má trička jsou poněkud opraná a že bych potřeboval obměnit šatník. Prodává se někde tričko s nápisem "Jsem primitiv. Odveďte mě."? Rád bych si ho koupil.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky