Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2005


Na policii se ztrácejí nalezené peněženky

Jana Blažková

S poctivostí některých českých policistů to vůbec není slavné. Jinak si nelze vysvětlit, proč z policejních služeben přes noc záhadně mizí odevzdané peněženky. Zjistila to MF DNES, když v celé zemi testovala poctivost policistů. Redaktoři na policejních služebnách coby nálezci odevzdali celkem 77 peněženek. V každé byly peníze - od dvou set do pěti set korun. Druhý den se redaktoři MF DNES ve stejných služebnách pídili po peněženkách. Tentokrát v roli majitelů. Každou šestou jim policisté zapřeli.

Ze třinácti "zmizelých" peněženek se nakonec přece jen objevilo deset. Jenže až poté, co MF DNES odhalila svou identitu a požadovala vysvětlení, kam odevzdané předměty zmizely. Tři peněženky se "ztratily" úplně. "S takovým výsledkem spokojený rozhodně nejsem. Potěšilo by mě, kdyby se vrátily všechny," reagoval na výsledky testu ministr vnitra František Bublan. Stejně jako policejní prezident Jiří Kolář slíbil, že sporné případy prošetří inspekce. "Pokud někde policisté zapřeli peněženku úmyslně, budou potrestáni," dodal Bublan. Pardubický policista, který jednu z peněženek převzal, zaevidoval, ale majiteli neodevzdal, už přišel o místo.

Případy tří definitivně "zmizelých" peněženek na služebnách ve Vratimově na Frýdecko-Místecku, ve vrátnici budovy policejního ředitelství v Plzni a na pražském hlavním nádraží už Inspekce ministra vnitra vyšetřuje.

Nejhůř dopadla Praha

Postup policistů na pražském hlavním nádraží patří k nejzáhadnějším. Službu konající policista peněženku s pěti sty korunami převzal v úterý 12. dubna v půl čtvrté odpoledne. "Dám ji do Ztrát a nálezů," sliboval. Druhý den dopoledne tentýž policista majiteli peněženky tvrdil, že v ní nebylo pět set korun, ale jen dvě stě. "Odnesli jsme ji na Ztráty a nálezy," dodal. Pracovnice ztrát však peněženku neměla. Čtvrthodinu poté, co ji policisté odevzdali, ji prý vydala neznámé ženě, která peněženku uměla popsat. Protokol o vydání peněženky neexistuje.

Podobný průběh měl test například i na služebně v pražské Krakovské ulici. Po reklamaci MF DNES se však peněženka najednou našla. Policisté z Prahy, dopadli nejhůř. Majitelům zapřeli šest peněženek z osmi. Oproti tomu v sedmi ze čtrnácti krajů obstáli na výbornou: šťastným majitelům vrátili všechny peněženky, které prošly jejich rukama. A neztratila se ani koruna. Leckde dokonce majitele peněženky aktivně hledali, i když jim k tomu chyběly doklady. Tak třeba na služebně Brno-střed se rozběhlo velké pátrání. V peněžence byla kromě peněz jen bezejmenná objednávková kartička k zubaři. Přesto policisté dokázali najít a kontaktovat majitele během jediné hodiny.

(MFDNES)Zpátky