Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2005


Skopeček: Nikoho jsem neudal

Václav Drchal

Herec Jan Skopeček se soudí se státem, aby dosáhl vymazání svého jména ze svazků StB. "StB si mě zvala, ale spolupráci jsem nepodepsal a nikoho neudal," říká herec Jan Skopeček. U pražského městského soudu proto usiluje o to, aby ministerstvo vnitra vymazalo jeho jméno ze seznamu spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti (StB). S podobnou žalobou již v minulosti uspělo několik lidí. Mezi nimi například herečka Jiřina Bohdalová.

V seznamech figuruje Skopeček pod krycím jménem Franta. Jako agenta ho StB vedla jedenáct let - od dubna 1978 do července 1989. "Nevím, proč bych měl umřít s takovou kaňkou. Navíc mě kvůli tomu nesmyslu v televizi nebo u filmu nechtějí," vysvětluje devětasedmdesátiletý herec, proč se obrátil na soud. "Trvalo to několik let. Každé dva měsíce si mě zvali do kavárny. Chtěli informace o divadle, ale nic jsem jim nikdy neřekl," dodává Skopeček.

Jeho tvrzení podporují i Skopečkovi herečtí kolegové. "O tom, že je v seznamech, slyším poprvé. Dělal jsem s ním 21 let a věřím, že je nevinný," řekl LN herec Jan Teplý. Obdobně se vyjádřil Lubomír Lipský, další herec, který zná Skopečka desítky let. Poněkud jiný názor má ale třeba publicista Jan Rejžek. "Jedenáct let je dlouhá doba, to v jeho prospěch příliš nemluví. Kdyby jim byl úplně k ničemu, přestali by se o něj asi zajímat dřív," tvrdí Rejžek.

Soudkyně Jaroslava Lobotková zatím v neveřejném procesu vyslechla několik bývalých pracovníků StB. "Já jsem nikoho nezval. Jsou to všechno svědci ministerstva vnitra. Ale jsem rád, že tu jsou. Vypovídají totiž v můj prospěch," tvrdí Skopeček. Jasno ale bude pravděpodobně až na konci června. Soudkyně Jaroslava Lobotková totiž včera jednání odročila.

Skopeček hraje už přes padesát let v pražském Divadle pod Palmovkou. Proslul však především svou rolí v seriálu Tři chlapi v chalupě. Objevil se i ve filmech Parta Hic, Tajemství hradu v Karpatech nebo nejnověji v sérii Kameňák.

Ministerstvo vnitra zveřejnilo seznam spolupracovníků StB loni v březnu. Někteří lidé ovšem s uvedením svého jména nesouhlasili a ministerstvo zažalovali. Vnitro z osmi stovek podobných žalob drtivou většinu prohrálo a v pěti případech, včetně Bohdalové, již muselo jméno ze seznamu vymazat.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky